Artykuł sponsorowany

Czym jest ekopellet? – innowacje w technikach grzewczych

Czym jest ekopellet? – innowacje w technikach grzewczych

Ekopellet to jeden z najbardziej pożądanych materiałów opałowych, który nie tylko pozwala na bardzo wydajne ogrzewanie budynków, ale także zaliczany jest do surowców sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Pellet bowiem jest najczystszym paliwem na świecie, co potwierdzają dane dotyczące procesu jego fotosyntezy – emisja dwutlenku węgla jest równa zero!

Charakterystyka ekopelletu

Ekopellet jest bardzo wydajnym i przy tym odnawialnym źródłem energii, który tworzony jest z granulatu trocin tartacznych drzew, które popularnie rosną w krajach europejskich, w tym w Polsce. W związku z tym, iż jest to tak zwany odpad tartaczny, który powstaje w wyniki obróbki drewna, ekopellet nie wymaga wykorzystania całego materiału drzewnego, co sprzyja ochronie środowiska i taniości jego wytworzenia. Warto przy tym wiedzieć, że jego znaczna przewaga nad innymi surowcami opałowymi: olejem, węglem, czy gazem, zasadza się na łatwości w transportowaniu, magazynowaniu, dystrybuowaniu, a także wykorzystaniu w kotłach. To powoduje obniżoną jego cenę, a co za tym idzie bardzo duży popyt.

Ekopellet z drzewa sosnowego

Jednym z najlepszych gatunkowo ekopelletów jest ten, który został wyprodukowany z trocin drzew iglastych, między innymi sosny. Wyróżnia się on jasną barwą i bardzo wysokimi parametrami grzewczymi. Niestety oferują go tylko najlepiej przygotowane firmy producenckie oraz dystrybucyjne, które wyposażone są w nowoczesne parki maszynowe. Jednym z takich podmiotów jest firma Vangel.pl, która oferuje swoje produkty w czystych workach foliowych o masie 15 kilogramów, będące dodatkowo zabezpieczone folią strech. Podmiot ten zajmuje się również oferowaniem wysokokalorycznego węgla, niespiekającego groszku, czy ekologicznych i bardzo wydajnych kotłów, m.in. marki SZTOKER. Warto również zgłosić się do specjalistów z tej firmy z prośbą o doradztwo techniczne, związane z modernizacją własnej kotłowni.

Ekopellet – właściwości użytkowe

Przy zakupie materiału opałowego, jakim jest ekopellet, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy występuje on w czystej postaci drzewa np. sosnowego, czy stanowi swoistą mieszankę kilku roślin energetycznych. Pierwszy typ zawsze zapewni nam wyższe właściwości użytkowe, którymi będą:

  • niska zawartość popiołu – max. 0,4%,
  • wysoka wartość opałowa – około 18000 Kj/kg,
  • granulacja około 6 mm, co pozwoli na wykorzystanie pelletu w różnych kotłach,
  • brak emitowania zanieczyszczeń i szkodliwych substancji,
  • śladowa zawartość siarki – 0,02%,
  • brak powodowania awarii kotłów,
  • wysoka jakość przy niskiej cenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz