Artykuł sponsorowany

Czy wada wzroku może być przeszkodą w podjęciu pracy? Odpowiada specjalista z zakładu medycyny pracy Medan

Czy wada wzroku może być przeszkodą w podjęciu pracy? Odpowiada specjalista z zakładu medycyny pracy Medan

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez BCMM, ponad połowa dorosłych Polaków ma mniejszą lub większą wadę wzroku. Statystyki te rosną z każdym rokiem, do czego bez wątpienia przyczyniała się pandemia i związana z nią konieczność pracy zdalnej. Czy znaczna wada wzroku może przeszkodzić w podjęciu wymarzonej pracy? W niektórych przypadkach – tak. W jakich zawodach wymagany jest sokoli wzrok? Zapytaliśmy o to lekarza medycyny pracy z przychodni Medan w Jarocinie.

Wada wzroku a praca w służbach mundurowych

Osoby, które myślą o podjęciu zatrudnienia w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej czy Państwowej Straży Pożarnej, muszą przygotować się na to, że przyszły pracodawca zechce sprawdzić ich jakość widzenia. Kwalifikacje zdrowotne do pracy w wymienionych wyżej zawodach szczegółowo określa bowiem Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. Czy to oznacza, że funkcjonariusz policji lub strażak nie mogą nosić okularów? Jak wyjaśnia specjalista z zakładu medycyny pracy Medan:

„Dopuszczalna wada wzroku u pracowników służb mundurowych nie może przekroczyć +/- 4 dioptrii sferycznych przy krótkowzroczności i dalekowzroczności oraz 2 dioptrii cylindrycznych przy astygmatyzmie. Dopuszczalne jest także nieznaczne upośledzenie w zakresie rozróżniania barw, o ile barwy podstawowe rozróżniane są wzorowo. Nieprawdą jest więc, że policjant nie może nosić okularów czy soczewek kontaktowych. W naszej przychodni można wykonać szereg badań okulistycznych, które pomogą w doborze optymalnej metody korekcji wzroku”.

Wada wzroku a praca w wojsku

Bardziej restrykcyjne wymagania zdrowotne dotyczą kandydatów do pracy w wojsku i reguluje je Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 grudnia 2016 r. Przyszli żołnierze nie mogą mieć wady wzroku większej niż +/- 3 dioptrie sferyczne i 1 dioptrię cylindryczną. Co ważne, ostrość wzroku przed zastosowaniem wybranej metody korekcji, musi być na poziomie 0,5. Przedstawione wyżej wymagania mogą się różnić w zależności od formacji wojskowej. Osoby mające mniejszą niż wskazana wadę wzroku, mogą nie dostać się np. do jednostek specjalnych.

Jakie inne grupy zawodowe muszą charakteryzować się doskonałym wzrokiem?

Jak tłumaczy lekarz medycyny pracy z przychodni Medan, głęboka wada wzroku może przekreślić marzenia o pracy w branży lotniczej. Piloci zawodowi mogą co prawda nosić okulary lub szkła kontaktowe, ale ich także dotyczą pewne normy okulistyczne. Podobnie sytuacja wygląda u kierowców zawodowych i kolejarzy. Warto zaznaczyć, że zła jakość widzenia może utrudnić też obsługę niektórych maszyn przemysłowych. Przychodnia Medan zatrudnia doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny okulistyki, którzy nie tylko wykonują skomplikowane badania wzroku w ramach medycyny pracy, ale też potrafią wskazać nowoczesne metody leczenia, które poprawią wzrok pacjenta na tyle, by mógł on wcielić w życie swoje plany zawodowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać