Artykuł sponsorowany

Czy inwestycja w dachówkę glazurowaną się opłaci?

Czy inwestycja w dachówkę glazurowaną się opłaci?
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu inwestorów zmagających się z budową domu jednorodzinnego. Ceramiczne dachówki glazurowane uważane są obecnie za najszlachetniejszy rodzaj pokrycia dachowego. Wiele mówi się także o ich wytrzymałości, aczkolwiek wypadałoby się zastanowić, przed czym konkretnie ma chronić popularna glazura? Z jakimi informacjami warto się zatem zapoznać?

Dachówka glazurowana, czyli co?


Proces produkcyjny dachówek glazurowanych jest bardzo zbliżony do tego, jaki wykorzystuje się do wytworzenia pokryć standardowych. W tym przypadku również materiałem zasadniczym jest glina, temperatura wypału wynosi od 1200 do 1500 stopni Celsjusza, a jako warstwę ochronną wykorzystuje się uszlachetniony kwarc. Jednakże wykonuje się jedną operację więcej. Dachówka pokrywana jest dodatkową warstwą szkliwa, która nadaje jej charakterystycznego połysku. Co ma na celu takie działanie? Idealnie gładka powierzchnia wiąże się przede wszystkim ze znacznym zmniejszeniem współczynnika tarcia statycznego.

Nie oznacza to oczywiście, że różnego rodzaju zanieczyszczenia nie będą się na dachu pojawiały wcale. Niemniej jednak, ze względu na to, iż nie będą mogły przyczepić się do dachówki w sposób trwały, zostaną spłukane wraz z pierwszym deszczem. Inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup, mogą mieć absolutną pewność co do tego, że nie będą musieli zmagać się z koniecznością szybkiego przeprowadzenia czyszczenia połaci.

Dachówkę glazurowaną zastosować można zawsze (o ile nie zabraniają tego warunki zagospodarowania przestrzennego), aczkolwiek istnieją pewne sytuacje, w których inwestycja opłaci się najbardziej. Mowa tutaj o sytuacji, w której dom zlokalizowany jest nieopodal terenu zalesionego lub dużego zbiornika wodnego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile kosztuje dachówka glazurowana?


Oczywiście w branży budowlanej nie ma materiałów, które byłoby jednocześnie dobre i tanie. Doskonałym potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest właśnie dachówka glazurowana. Często traktowana w kategoriach produktu premium glazura, w zdecydowanej większości przypadków będzie odczuwalnie droższa – przy uwzględnieniu nawet całościowych kosztów inwestycji. O jakich różnicach mówimy? Na pierwszy rzut oka mogą się one nie wydać wyjątkowo znaczące. Wynoszą od około 13 do 20 zł na metrze kwadratowym.

Kiedy jednak średni wynik przemnożymy przez 200 m2 połaci, to szybko okaże się, że do samej dachówki podstawowej dopłacić trzeba 3300-3500 zł. Czy to wszystko się opłaca? Jeżeli istnieje uzasadniona obawa o to, że mchy, glony i porosty zaczną pojawiać się na dachu bardzo szybko – to oczywiście, że tak. Dachówka tego typu poza swoimi właściwościami technicznymi charakteryzuje się również zjawiskową estetyką.

Żeby prezentowała się doskonale, zadbać trzeba jedynie o rzetelny montaż, którego mogą podjąć się jedynie najbardziej doświadczone firmy dekarskie takie jak Fhu Han-Dach. Spokojnie można pokusić się o wniosek, że inwestycja w dachówkę glazurowaną z pewnością się opłaci. Warto jednak pamiętać o tym, iż w zależności od miejsca usytuowania budynku będzie to mniej lub bardziej odczuwalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz