Artykuł sponsorowany

Dachy skośne obiektów przemysłowych. Dlaczego warto postawić na blachę trapezową?

Dachy skośne obiektów przemysłowych. Dlaczego warto postawić na blachę trapezową?

Połać dachowa obiektów wielkopowierzchniowych, marketów lub budynków użyteczności publicznej może mieć od kilkuset do nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele uwagi poświęca się właściwemu wyborowi materiałów pokryciowych. Za jedno z najbardziej sprawdzonych rozwiązań uznaje się wykorzystanie blachy trapezowej. Z jakimi zatem informacjami na temat tego rozwiązania warto się zapoznać?

Czym jest blacha trapezowa?

Nazwa produktu pochodzi oczywiście od bardzo charakterystycznego przetłoczenia blachy, które na całej swojej szerokości przyjmuje kształt trapezu. Takie podejście do projektowania materiałów pokryciowych ma oczywiście swoje bardzo konkretne przyczyny. Chodzi tutaj przede wszystkim o względy techniczne. Blacha zyskuje nie tylko na sztywności, przez co jest mniej podatna na obciążenia i rozszerzalność cieplną, ale także znacznie lepiej radzi sobie z odprowadzaniem wody opadowej bezpośrednio do systemu rynnowego.

Choć czynników decydujących o jakości i walorach użytkowych blach trapezowych jest wiele, to z pewnością wypada skupić się na tych najważniejszych. Pierwszym z nich jest grubość blachy, która w przypadku zadaszeń obiektów wielkopowierzchniowych nie powinna mieć mniej niż 0,6 mm. Jeżeli natomiast arkusze blachy mają pełnić funkcję nośną, to parametr ten musi wynosić od 0,8 do 1,0 milimetra.

Drugą ważną kwestią jest wysokość przetłoczenia. Czym się kierować? Bardzo ogólna zasada mówi o tym, że im mniejszy jest kąt nachylenia połaci dachowej, tym wyższy powinien być trapez. Za jeden z najbardziej uniwersalnych produktów uchodzą blachy o przetłoczeniu 35 lub 55 milimetrów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są największe zalety blach trapezowych?

Blachy trapezowe słyną przede wszystkim ze swojej doskonałej wytrzymałości. Ich rdzeń składa się z wysokogatunkowej stali ocynkowanej, którą dodatkowo pokrywa się poliestrowymi lub poliuretanowymi powłokami ochronnymi. Dzięki temu struktura pokrycia staje się całkowicie niepodatna na oddziaływanie warunków środowiskowych, w tym przede wszystkim wilgoci oraz niskich temperatur. Drugą istotną zaletą jest możliwość przeprowadzenia bardzo szybkiego montażu.

 Arkusze blachy docinane są na żądany wymiar w fabryce, dzięki czemu na plac budowy dociera już produkt gotowy, który wystarczy zainstalować. Z przyczyn technicznych maksymalna długość pojedynczego arkusza nie powinna przekraczać 7 metrów. Co do zasady blachy trapezowe montuje się na wcześniej przygotowanym stelażu z łat oraz kontrłat. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Dach-System I, jest to sprawdzone rozwiązanie, które przez szereg lat zdążyło udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową. Blachy tego typu to idealna propozycja dla inwestorów, którzy poszukują najlepszego stosunku ceny do jakości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz