Artykuł sponsorowany

Co znaczy gięcie tworzyw sztucznych? Czemu służy?

Co znaczy gięcie tworzyw sztucznych? Czemu służy?

Gięcie tworzyw sztucznych to proces pomocny w wytwarzaniu różnego rodzaju produktów, takich jak np. wizytowniki biurowe czy pojemniki na pieczywo i wyroby cukiernicze. Niewiele osób wie jednak, jak dokładnie przebiega i jakie materiały mogą być w tym celu wykorzystywane. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Zapraszam do lektury.

Czym jest gięcie tworzyw sztucznych?

Gięcie tworzyw sztucznych jest metodą obróbki, polegającą na formowaniu wcześniej zaplanowanych przedmiotów z różnego rodzaju materiałów syntetycznych. Wiele tworzyw sztucznych doskonale nadaje się do gięcia, dzięki czemu możliwe jest realizowanie bardzo różnorodnych projektów. Współczesna technologia pozwala na formowanie różnego rodzaju syntetyków w taki sposób, aby owe materiały zachowały zarówno wytrzymałość charakterystyczną dla danego surowca, jak i walory estetyczne. Obróbką tworzyw sztucznych zajmuje się między innymi sprawdzona firma Elpi z WrocławiaGięcie tworzyw sztucznych inaczej nazywane jest termoformowaniem.

Podczas procesu gięcia tworzyw sztucznych w pierwszej kolejności należy liniowo wygrzać dany surowiec, a następnie starannie uformować go do pożądanego kształtu. Dzięki wysokiej temperaturze tworzywo sztuczne staje się bardzo plastyczne, dlatego jego gięcie nie stanowi już problemu, a uzyskane kształty mogą być niezwykle precyzyjne. W ostatnim etapie należy zmrozić kształt, czyli utrzymać wygięte tworzywo do czasu aż ostygnie i utraci swoją plastyczność. Istnieją różne materiały syntetyczne, dlatego dokładny proces gięcia powinien być dopasowany pod względem technologicznym do konkretnego typu tworzywa.

Czemu służy gięcie tworzyw sztucznych?

Gięcie tworzyw sztucznych ma zastosowanie w procesie produkcyjnym wielu przedmiotów użytkowych oraz ozdobnych. Należą do nich między innymi:

- stojaki na ulotki i foldery,

- ekspozytory,

- pojemniki na wyroby cukiernicze i pieczywo,

- przegrody do lad chłodniczych,

- potykacze z PCV,

- meble z pleksi,

- prezentery,

- elementy wyposażenia stoisk handlowych lub wnętrz.

Tworzywem termoplastycznym jest bardzo popularne szkło akrylowe, potocznie nazywane pleksi. Nie tylko ono nadaje się jednak do wytwarzania przedmiotów za pomocą tej metody obróbki. Termoplastyczne są również między innymi PCV (polichlorek winylu), PC (poliwęglan) oraz ABS (polistyren).

Gięcie tworzyw sztucznych to metoda ich obróbki, pozwalająca na uzyskanie wielu użytecznych przedmiotów. Ma ona wiele zalet, dzięki czemu jest bardzo popularna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz