Artykuł sponsorowany

Jak powstają i gdzie mają zastosowanie formy ciśnieniowe?

Jak powstają i gdzie mają zastosowanie formy ciśnieniowe?

Odlewnictwo ciśnieniowe ma długą, sięgającą dziewiętnastego wieku tradycję. Wiązało się ono przede wszystkim z odlewaniem kształtów z płynnego metalu. Co prawda, metal wszystkim kojarzy się ze stałym stanem skupienia, jednak jeżeli podziałać na niego odpowiednio wysoką temperaturą, to zmienia stan i łatwo można go wtłoczyć do formy. Za jej pomocą jest możliwe nadawanie odlewom pożądanego kształtu. Jak powstają formy ciśnieniowe?

Jak i z czego wykonane są formy ciśnieniowe?

Formy ciśnieniowe są narzędziami skonstruowanymi do odlewania różnych kształtów ze stopów. Już na etapie ich projektowania należy określić, z jakiego stopu będą powstawać odlewy, bo od tego zależy sam materiał na formę. I tak na przykład dla stopów cyny, ołowiu i cynku, najodpowiedniejszą formą będzie ta skonstruowana ze stali węglowej. Natomiast do żelaza, aluminium i węgla przeznaczona jest forma ze stali stopowej. Elementy, które bezpośrednio stykają się ze stopem, dodatkowo są hartowane i pokrywane niemetaliczną powłoką ochronną. Powodem tego jest fakt, że taka forma powinna być wielokrotnie wykorzystywana do seryjnej produkcji.

Produkcję form ciśnieniowych prowadzą takie przedsiębiorstwa, jak PAT-FORMA. To właśnie w takich miejscach powstają te bardzo wytrzymałe narzędzia, które świetnie sobie radzą w trudnych warunkach wytwarzania. Ich projektowanie przebiega w taki sposób, aby odlewanie elementów odbywało się wydajnie i sprawnie. Formy tego typu są najlepsze, jeśli chodzi o uzyskanie elementów metalowych o gładkiej powierzchni i o dużej precyzji wykonania.

Czym jest odlewanie ciśnieniowe?

Odlewanie ciśnieniowe jest procesem polegającym na wtłaczaniu ciekłego metalu w formę. Jest on tam wtłaczany pod wysokim ciśnieniem, stąd nazwa formy ciśnieniowej. Metoda ciśnieniowego odlewania pozwala na minimalną chropowatość powierzchni, dzięki czemu w procesie produkcji może być pominięty etap wygładzania czy skrawania. Odlewy powstałe z zastosowaniem narzędzi, jakimi są formy ciśnieniowe, pozwalają na otrzymanie powtarzalnych elementów.

Jakie produkty otrzymuje się przy wykorzystaniu formy ciśnieniowej?

Produktów wytworzonych przy pomocy formy ciśnieniowej jest sporo. Są to te wszystkie przedmioty, które powinny odznaczać się trwałością, a przede wszystkim starannym wykonaniem. Chodzi też o to, że występują one seryjnie. Mogą to być na przykład różnego rodzaju uchwyty, oprawy, korpusy czy obudowy łożysk. W ten sposób powstają również elementy dekoracyjne do domów oraz armatura łazienkowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz