Artykuł sponsorowany

Co wchodzi w zakres badania audiologicznego?

Co wchodzi w zakres badania audiologicznego?

Badanie audiologiczne przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania chorób słuchu. Diagnostyka audiologiczna zawiera kilka badań, które można wykonać, by rozpoznać właściwe problemy związane z odbiorem dźwięków. Audiologia jest jedną z gałęzi otolaryngologii. Jeżeli lekarz wykluczy infekcję ucha jako przyczynę zaburzeń związanych ze słuchem, wówczas konieczne jest przeprowadzenie badania audiologicznego. Co wchodzi w jego zakres?

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna jest badaniem, które wykonuje się w celu określenia stopnia zaawansowania ubytków słuchu oraz ich rodzaju. Pacjent poddawany temu badaniu musi być w pełni świadomy i zdolny do komunikacji z lekarzem je przeprowadzającym. Zadaniem badanego jest reakcja na dźwięki o różnym natężeniu. Wyniki audiometrii tonalnej są zależne od subiektywnej oceny lekarza. Jest to badanie nieinwazyjne. Ubytki słuchu można podzielić na lekkie, średnie, głębokie, resztki słuchowe i głuchotę. Audiometria tonalna pozwala na wykrycie niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego. Badanie to zalecane jest w przypadku podejrzewania wystąpienia u pacjenta niedosłuchu oraz w przypadku różnych urazów głowy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, schorzeniach mózgu i stwardnieniu rozsianym.

Audiometria impedancyjna

Audiometria impedancyjna jest obiektywnym rodzajem badania audiologicznego. Polega ona na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym, zbadaniu odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej. Jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w zakresie diagnostyki chorób ucha środkowego, gdyż daje najdokładniejsze wyniki. Jej przebieg polega na wykonaniu trzech testów: tympanometrii (pomiar ciśnienia), pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego i testu drożności trąbki słuchowej. Za jego pomocą można zdiagnozować: obecność płynów infekcyjnych w uchu środkowym, wysiękowe zapalenie ucha, przerost migdałków podniebiennych lub gardłowych, dysfunkcję trąbki słuchowej, otosklerozę, przerwanie łańcucha kosteczek słuchowych, porażenie nerwu twarzowego.

Audiometria słowna

Audiometria słowna jest badaniem stosowanym w celu uzupełnienia audiometrii tonalnej. Pozwala ona na ocenę zrozumienia mowy słyszanej przez osobę badaną. Pomaga ona lekarzowi zbadać socjalną wydolność słuchu, a więc niezbędną pacjentowi w codziennej komunikacji na różnym szczeblu życia społecznego. Badanie to jest nieinwazyjne, wykonywane jest w specjalnych słuchawkach audiometrycznych na przewodnictwo powietrzne. Wynikiem badania jest krzywa dyskryminacji pokazująca procentowy zakres rozumienia mowy na danym stopniu natężenia bodźca.

Badanie audiologiczne jest niezwykle istotne przy diagnostyce niedosłuchu. Otolaryngolog Justyna Grela wykonuje zarówno audiometrię tonalną jak i impedancyjną z zachowaniem standardowych zasad i odpowiedniego kontaktu z pacjentami, dając wiarygodne wyniki i proponując dalsze leczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz