Artykuł sponsorowany

Audiometria tonalna – czym jest badanie dostępne w NZOZ Omega?

Audiometria tonalna – czym jest badanie dostępne w NZOZ Omega?

Świat wokół nas pełen jest dźwięków, wpływających na nasze codzienne funkcjonowanie i komunikację z otoczeniem. Słuch to jeden z podstawowych zmysłów, który niestety, nie jest odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych oraz na starzenie się organizmu. Audiometria tonalna, przeprowadzana między innymi w NZOZ Omega, to badanie używane w diagnostyce problemów ze słuchem. Dowiedz się więcej na jego temat.

Stopnie ubytków słuchu

Laryngologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem problemów ze słuchem. Osłabienie słuchu może mieć rozmaite przyczyny i charakter, a ich poznanie warunkuje dobór odpowiedniej terapii lub aparatu słuchowego. Lekarze we wspomnianej dziedzinie są w stanie zdefiniować różnorodne rodzaje ubytku słuchu, takie jak lekki, średni czy głęboki. Wyróżnia się również tak zwane resztki słuchowe oraz głuchotę. Ubytek słuchu może być jednostronny lub obustronny, symetryczny albo asymetryczny. Jak również progresywny lub nagły, zmienny albo stały.

Czym jest audiometria tonalna?

Audiometria tonalna to niezwykle ważne narzędzie diagnostyczne pozwalające na wykrycie problemów ze słuchem i ich dokładną analizę. Dzięki temu specjaliści mogą opracować odpowiednią terapię lub zalecić stosowanie aparatu słuchowego dla pacjenta. Niezależnie od tego, jak wygląda ubytek słuchu, najważniejsze jest jego wczesne wykrycie i podjęcie odpowiednich działań leczniczych. W NZOZ Omega, mieszczącym się w Radomiu, specjaliści otolaryngolodzy przeprowadzają wspomniane badanie audiometryczne. Polega ono na wykryciu stopnia niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego poprzez wskazanie przez pacjenta najcichszych słyszalnych dźwięków.

Podczas testu pacjent umieszczany jest w dźwiękoszczelnej kabinie lub w miejscu, w którym panuje cisza. W przypadku badania przewodnictwa powietrznego otrzymuje szczelne słuchawki, przez które są emitowane dźwięki oraz nagrania pojedynczych słów o różnym natężeniu. Nagranie może być odtwarzane obustronne lub tylko do jednego ucha. Badany ma powtarzać słowa wypowiadane przez lektora albo naciskać przycisk, kiedy usłyszy dźwięk. Analizowaniem jego reakcji zajmuje się program komputerowy, który zapisuje je w formie wykresów.

Warto wiedzieć, że dokładnemu badaniu może być poddane również przewodnictwo kostne. Wtedy pacjent jest wyposażany w pojedynczą słuchawkę umieszczaną na czole albo na wyrostku sutkowatym ucha. Taki test nazywany jest próbą Webera. Badanie audiometryczne jest zalecane przy podejrzeniu niedosłuchu, a także w przypadku:

  • urazów głowy,

  • schorzeń mózgu,

  • tętniaków,

  • nowotworów głowy,

  • stwardnienia rozsianego.

Listę uzupełnia zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz