Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o mące pszennej?

Co warto wiedzieć o mące pszennej?
Można pokusić się o stwierdzenie, że mąka pszenna jest tą, wykorzystywaną zdecydowanie najczęściej. Taki stan rzeczy dotyczy zarówno większych punktów gastronomicznych, jak i gospodarstw domowych. Doskonały smak, ważne składniki odżywcze oraz uniwersalność zastosowania sprawiają, że konsumenci mogą spotkać się z jej wieloma rodzajami. Co konkretnie warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest mąka tego typu?


Oczywiście mąkę pszenną pozyskuje się z przemielonego ziarna pszenicy. Niemniej jednak rozpoznanie różnych jej typów, wcale nie stanowi zadania tak łatwego, jak mogłoby się powszechnie wydawać. Mąki charakteryzujące się delikatniejszą strukturą oraz wyraźnie jaśniejszym odcieniem, pochodzą głównie z wewnętrznej części ziarna, czyli tzw. bielma. Jeżeli zaś chodzi o ciemniejsze mąki razowe, to dodatkowymi składnikami są tutaj fragmenty okrywy owocowo-nasiennej.

W zależności od grubości przemiału, produkty dzieli się na gładkie albo ziarniste. Wysokiej jakości wyrób najłatwiej rozpoznać po specyficznym, aczkolwiek niezbyt wyraźnym słodkawym zapachu oraz jednolitym białym kolorze. Dopuszczalne są jednak odcienie jasnoszare lub kremowe. O skrupulatności, z jaką została przygotowana porcja mąki pszennej, świadczy również stopień jej wilgotności, który w żadnym przypadku nie powinien przekraczać 15%. W przeciwnym razie można w zasadzie zapomnieć o zachowaniu jakichkolwiek proporcji składników podczas pieczenia. A jak sprawa wygląda w przypadku wartości odżywczych?

Im ciemniejsza, tym lepsza?


Można spierać się na temat tego, jaki rodzaj mąki pszennej, jest smaczniejszy. Jest to ocena jednak dość subiektywna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego przecież gustu kulinarnego. Niemniej jednak badania przeprowadzone lekarzy i dietetyków wyraźnie potwierdzają, że ze zdrowotnego punktu widzenia, zdecydowanie najlepiej postawić na ciemniejsze mąki razowe. Dlaczego? Podczas produkcji mąki typu jasnego tracą część witamin oraz składników mineralnych. Utratę cennego dla organizmu błonnika szacuje się tutaj na poziomie trzykrotnie zmniejszonym w stosunku do produktu surowego. Większość, bo aż 77% mąki jasnej stanowią węglowodany. Nie jest ona zatem przeznaczona dla osób, którym zależy na utracie masy.

Inaczej sprawa wykłada właśnie w przypadku mąki razowej. Stanowi ona doskonałą bazę witamin, błonnika, wapnia oraz żelaza. Za jedyny minus można uznać tutaj ciężkostrawność. Jak podkreślają specjaliści  firmy Młyn Ostrów Wielkopolski, o ostatecznych właściwościach mąki pszennej decyduje należyte podejście do procesu mielenia. Oczywiście wiele zależy także od jakości samego ziarna, które w przypadku mąk z górnej półki, pozyskiwane jest jedynie od najbardziej sprawdzonych dostawców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz