Artykuł sponsorowany

Co powinny zawierać projekty architektoniczno-budowlane, czyli podstawy wiedzy inwestora

Co powinny zawierać projekty architektoniczno-budowlane, czyli podstawy wiedzy inwestora

Budowa wymarzonego domu to niełatwy proces wymagający zsynchronizowania wielu elementów i poszczególnych działań. Jednym z pierwszych i podstawowych problemów pojawiających się przed inwestorem jest wybór odpowiedniego projektu budowlanego. Zanim jednak otrzymamy ten dokument warto dowiedzieć się, jak powinien on wyglądać i co powinien zawierać?

Co zawiera dokumentacja architektoniczno-budowlana?

Projekt architektoniczno-budowlany to podstawowy element dokumentacji budowlanej, której posiadanie uprawnia inwestora do wystąpienia o pozwolenie na budowę. Oprócz niego we właściwym urzędzie należy złożyć dokument potwierdzający własność gruntu i wniosek o pozwolenie na budowę. Jeszcze przed wydaniem decyzji o wydaniu pozwolenia na  budowę właściwy organ sprawdza zgodność przedstawionego mu przez inwestora projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz innymi aktami prawa miejscowego. Sam projekt powinien być złożony w 4 egzemplarzach i powinien składać się z części architektonicznej, konstrukcyjnej i instalacyjnej oraz projektu zagospodarowania terenu. W przypadku części architektonicznej powinna ona zawierać rzuty i przekroje wszystkich kondygnacji oraz dachu, projekt elewacji oraz zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej. Część konstrukcyjna obejmuje opis elementów konstrukcji dobranych na podstawie obliczeń statycznych oraz przyjęte rozwiązania technologiczno-materiałowe. Natomiast w projekcie instalacyjnym zamieszczone są rysunki z rozmieszczeniem elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej, elektrycznej oraz opis zastosowanych rozwiązań. Projekt zagospodarowania terenu to nic innego jak opis stanu istniejącego działki oraz stanu projektowanego działki i projektowanego budynku oraz część rysunkowa naniesiona na aktualną mapę geodezyjną z wrysowanym w działkę domem, jego wymiarami, odległościami od granic oraz planowanymi przyłączami, układami komunikacyjnymi oraz elementami zieleni. Dopiero komplet dokumentacji w takiej formie autoryzowany przez uprawnionych projektantów i po adaptacji budynku do działki służy jako podstawa do uzyskania pozwolenia na budowę.

Projekty architektoniczne i nie tylko

Współczesne biura architektoniczne bardzo często specjalizują się jedynie w wąskim zakresie działań projektowych, oferując wyłącznie samo wykonanie lub adaptację projektów architektonicznych. Niemniej jednak funkcjonują również firmy proponujące swoim klientom dużo szerszy pakiet usług związanych z tego typu działalnością. Jednym z takich biur architektonicznych jest BP Mediatech Constrution Sp. z o.o. sp.k. z Radomska. Poza projektami architektoniczno-budowlanymi oferują oni także kierowanie realizacją robót budowlanych oraz nadzór i inwentaryzację budowlaną. W ramach swojej działalności wykonują także projekty dróg i mostów oraz projekty infrastruktury technicznej obejmujące linie energetyczne, telekomunikacyjne i światłowodowe, sieci gazowe i ciepłownicze, oczyszczalnie, a także projekty elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Dodatkowo oferują oni usługi z zakresu filmowania i fotografowania z powietrza przy użyciu profesjonalnych platform bezzałogowych. BP Mediatech Construction to połączenie doświadczenia i nowoczesności, co sprawia, że są oni w stanie zrealizować  nawet najbardziej wymagające i nietypowe projekty.

Właściwie wykonana dokumentacja budowlana to podstawa do rozpoczęcia różnego rodzaju prac budowlanych, zarówno w przypadku domu, jak również drogi lub mostu czy nawet wielkiej fabryki. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnych biur architektonicznych, a decyzje dotyczące projektów podejmować racjonalnie, bez pośpiechu i w oparciu o obowiązujące przepisy prawne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz