Artykuł sponsorowany

Na czym polega adaptacja projektu domu jednorodzinnego?

Na czym polega adaptacja projektu domu jednorodzinnego?

Po wyborze odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego inwestor planuje kolejne etapy budowy obiektu mieszkalnego. W pierwszej kolejności musi jednak dokonać adaptacji wspomnianego planu, dzięki czemu budynek zostanie odpowiednio dopasowany zarówno do jego potrzeb, jak i warunków panujących na danej działce. Na czym konkretnie polegają czynności w tym zakresie i komu zlecić ich wykonanie?

Czego dotyczy adaptacja projektu domu?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup gotowych już projektów domów. Dołączone do nich wizualizacje budynków i ich wnętrz pozwalają szybko odnaleźć wymarzoną koncepcję. Należy jednak pamiętać, że będzie ona wymagała adaptacji. Jej realizacją zająć się może m.in. pracownia projektowa Max, która zadba przede wszystkim o dostosowanie projektu architektoniczno-budowlanego do warunków na konkretnej posesji. Dotyczy to charakterystyki działki oraz parametrów gruntu, co w konsekwencji pozwala uzyskać maksymalną stabilność budynku.

Adaptacja projektu domu dotyczy również przygotowania go pod kątem wydanych na terenie należącym do inwestora warunków zabudowy bądź miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nierzadko okazuje się bowiem, że konstrukcja w planie posiada np. dach przekraczający dopuszczalne wartości w zakresie kąta nachylenia. Problemy występują też z niezgodnościami przy wysokości całego budynku względem określonych dla działki limitów. W takiej sytuacji biuro projektowe przeprowadzi szereg zmian w ramach adaptacji koncepcji architektoniczno-budowlanej.

Czy adaptacja projektu domu jest konieczna?

Dysponując planem działki, można w sposób precyzyjny określić elementy jej zagospodarowania. W budownictwie mieszkalnym dotyczy to przede wszystkim domów jednorodzinnych, których projekt musi zostać poddany adaptacji. Jest to obecnie obowiązkowe działanie – bez jego przeprowadzenia nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Szereg prac obejmujących przystosowanie projektu do konkretnej posesji oraz indywidualnych preferencji inwestora pod względem np. rozkładu poszczególnych pomieszczeń.

Adaptacja projektu domu w przypadku gotowych koncepcji jest zatem konieczna. Należy jednak zwrócić uwagę na zalety takiego rozwiązania. Najczęściej projekty przewidują możliwość dokonania niewielkich korekt, co w praktyce przekłada się m.in. na zmianę układu pomieszczeń. Dzięki pomocy sprawdzonego biura projektowego inwestor ma gwarancję, że jego dom jednorodzinny zostanie wybudowany nie tylko w sposób właściwy, ale i będzie budynkiem dopasowanym ściśle do jego potrzeb oraz oczekiwań.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz