Artykuł sponsorowany

Co mówią przepisy na temat ekshumacji?

Co mówią przepisy na temat ekshumacji?

Ekshumacja, czyli wydobycie zwłok lub szczątków ludzkich z dotychczasowego grobu to procedura wykonywana stosunkowo rzadko. Niezależnie od tego, czy motywacją do jej przeprowadzenia jest potrzeba wykonania oględzin sądowych lub lekarskich, czy też chęć przeniesienia ciała do innego grobu, ekshumacja jest obwarowana bardzo wieloma przepisami, które określają między innymi kiedy można ją wykonać.

Kto może zgłosić potrzebę wykonania ekshumacji?

Zgodnie z polskim prawem ekshumacja może być przeprowadzona zarówno na życzenie osoby uprawnionej do pochowania zwłok, jak i z polecenia wydanego przez organy państwowe - prokuraturę, sąd, państwowego inspektora sanitarnego lub wojewodę. Prośba o wykonanie ekshumacji składana przez osobę prywatną, np. małżonka osoby zmarłej, jej dzieci, rodziców czy inną osobę dobrowolnie zobowiązaną do pochówku musi zostać zatwierdzona przez państwowego inspektora sanitarnego. Należy pamiętać, że zwłoki osób, które zmarły na określone choroby zakaźne nie mogą być ekshumowane przed upływem 2 lat od dnia zgonu. Listę chorób, których zasada ta dotyczy, ustala minister zdrowia. Usługi za zakresu ekshumacji zwłok znajdziemy w ofercie domu pogrzebowego Hades z Lublina. 

Kiedy wykonuje się ekshumację?

Przepisy stanowią, że ekshumacje są dopuszczalne w okresie od 16 października do 15 kwietnia i powinny być wykonywane we wczesnych godzinach porannych. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły – państwowy inspektor sanitarny może wydać zgodę na ekshumację poza ustawowym okresem, jeśli istnieją ku temu ważne powody, warunkiem jest jednak zachowanie ustalonych przez niego środków ostrożności. Każda ekshumacja musi zostać zgłoszona na piśmie do zarządu cmentarza.

Jak powinna przebiegać ekshumacja zwłok?

Przebieg ekshumacji i to jak zostanie ona wykonania zależny jest od tego, w jakim celu zostaje ona przeprowadzona i ile czasu minęło od pochówku. W przypadku kiedy od pogrzebu minęło mniej niż 20 lat, trumna z ciałem powinna zostać bez otwierania umieszczona w specjalnej skrzyni obitej blachą. Jeśli od pogrzebu minęło więcej, niż 20 lat, szczątki zwłok wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie. W przypadkach, gdy celem ekshumacji jest pochowanie zwłok w innym miejscu, trumna z ciałem powinna zostać niezwłocznie przetransportowana w wyznaczone miejsce i pogrzebana – do zasypania grobu należy użyć ziemi, która została wydobyta z poprzedniego grobu. Wszystkie osoby biorące udział w ekshumacji powinny stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz