Artykuł sponsorowany

Centralne ogrzewanie – co powinieneś wiedzieć?

Centralne ogrzewanie – co powinieneś wiedzieć?

W systemie centralnego ogrzewania ciepło jest wytwarzane z jednego źródła (zwykle z kotła) i rozprowadzane po domu w postaci gorącej wody lub gorącego powietrza. Większość domów jednorodzinnych ma systemy centralnego ogrzewania i chociaż ich instalacja wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, przyszła konserwacja nie sprawia dużych trudności.

Konserwacja termostatu – od czego zacząć?

W zależności od konkretnego typu instalacji procedury konserwacji mogą się różnić, niemniej – w celu uzyskania maksymalnej wydajności – należy przeprowadzać co najmniej dwie wizyty konserwacyjne rocznie. Sezonowa konserwacja jest niezbędna do utrzymania optymalnego stanu systemu ogrzewania i chłodzenia.
Bez względu na rodzaj systemu, który chcesz konserwować, warto rozpocząć kontrolę konserwacyjną od termostatu. Jeśli piec wyłącza się po krótkim czasie (mniej niż trzech minutach), jest to objaw krótkiego cyklu – w takim przypadku termostat może być nieprawidłowo wyregulowany, co oznacza, że ​​należy go ponownie skalibrować lub wymienić. Innym potencjalnym problemem jest przegrzewanie się wymiennika ciepła.

Wymiennik ciepła – regularna kontrola

Jeśli palniki paleniska lub kotła zapalają się po włączeniu termostatu, należy sprawdzić jakość płomieni pod kątem kształtu i koloru. Płomienie powinny być ciasne, o owalnym kształcie i jednolicie niebieskie. Jeśli widzisz migotanie i żółte zabarwienie, należy wezwać technika w celu wyregulowania mieszanki paliwowo-powietrznej.

Systemy wymuszonego powietrza

Niezależnie od tego, czy system ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza jest zasilany piecem gazowym, olejowym czy elektrycznym, ważne jest, aby regularnie kontrolować przewody pod kątem występowania kurzu, pleśni i rdzy. Otwarte złącza należy uszczelnić taśmą klejącą, a skorodowane kanały – naprawić lub wymienić. Równie istotna jest regularna wymiana filtrów i systematyczne oczyszczanie komory spalania pieca z kurzu i sadzy (technik ma obowiązek sprawdzić komorę w ramach okresowej kontroli).
Kluczem do zadowolenia z pracy instalacji centralnego ogrzewania jest stworzenie projektu adekwatnego do wymogów obiektu mieszkalnego. Aby projekt był spójny i spełniał wymogi inwestora, warto skorzystać z usług renomowanej firmy projektowej, takiej jak z Bellatrix sp. z o.o.

Wymiana filtra oleju

Procedura wymiany filtra oleju może być przeprowadzana samodzielnie przy wyłączonym dopływie paliwa. Odkręcenie starego filtra i założenie nowego jest prostą czynnością – ważne jednak, aby nowy model był uzgodniony ze starą wersją filtra.

Prawidłowa konserwacja systemu centralnego ogrzewania daje gwarancję, że system zachowa sprawność i wysoką efektywność działania przez długie lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz