Artykuł sponsorowany

Rodzaje kotłów gazowych

Rodzaje kotłów gazowych

Jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu stanowią ogrzewania gazowe. Służą one nie tylko do ogrzewania całego mieszkania, ale także do podgrzewania wody, którą normalnie użytkujemy. Ich niewątpliwymi zaletami są łatwość w obsłudze oraz niskie koszty gazu ziemnego. Szykując się do zakupu kotła gazowego, powinniśmy poświęcić trochę czasu na zdobyciu wiedzy, z jakimi kotłami na rynku mamy do czynienia, dlatego z chęcią zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Rodzaje kotłów gazowych

Obecnie na rynku możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów kotłów gazowych. Jednak wszystkie te kotły posiadają jedną wspólne ogniwo, jakim jest paliwo, czyli gaz ziemny. Poza tym niezmiennym czynnikiem możemy wyróżnić kotły gazowe:

●       stojące oraz wiszące - wszystko zależy od rodzaju usytuowania,

●       jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne - zależy od funkcjonalności,

●       z otwartą i zamkniętą komorą spalania - w tym przypadku chodzi o sposób pobierania powietrza do spalania oraz sposób odprowadzania zbędnych spalin,

●       klasyczne oraz kondensacyjne - różny sposób działania.

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny - jaki wybrać?

Ze względu na funkcjonalność poszczególnych kotłów gazowych wyróżniamy kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne.

Kocioł jednofunkcyjny bez zakupionego wcześniej specjalnego zbiornika ogrzewa tylko wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie jednak sprawdzi się świetnie w dużych powierzchniowo domach, które wyposażone są w kilka łazienek.

Kotły dwufunkcyjne są na pierwszy rzut oka lepszym wyborem, gdyż pełnią rolę nie tylko centralnego ogrzewania w naszym domu, ale także potrafią podgrzać wodę. W takim przypadku nie musimy posiadać dodatkowego urządzenia do podgrzania wody. Kotły dwufunkcyjne najlepiej sprawdzą się w domach jednorodzinnych, w których występuje tylko jedna łazienka. Tego typu kocioł kosztuje mniej niż kocioł jednofunkcyjny, ale spala więcej paliwa oraz nie działa tak efektywnie niż kocioł jednofunkcyjny.

Który kocioł gazowy wybrać - wiszący czy stojący?

Ze względu na usytuowanie danego kotła, dzielimy je na wiszące oraz stojące.

Kotły gazowe stojące są znacznie większe oraz ważą więcej z powodu zastosowania w nim żeliwnego wymiennika ciepła niż kotły wiszące. Kotły stojące wymagają z tego względu znacznie więcej miejsca, najlepiej jest go umieścić w zupełnie osobnym pomieszczeniu. Jednak dzięki tym cechom kotły stojące są trwalsze niż wiszące. Dzieje się tak z powodu wymienników, które zrobione są ze stali.

Kotły gazowe wiszące znajdą swoje zastosowanie w pomieszczeniach, które nie odznaczają się dużą powierzchnią. Ponadto nie szpecą one wnętrza swoim wyglądem.

Rozglądając się za kotłami gazowymi do swojego domu, warto zajrzeć na stronę firmy  Elkeniktron Wiesław Kenik, która zajmuje się instalacją kotłów gazowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz