Artykuł sponsorowany

Cała prawda o jajkach kurzych

Cała prawda o jajkach kurzych

Kupując jaja kurze nie zawsze zastanawiamy się nad ich „historią”. Nigdy nie czytamy oznaczeń na skorupkach, które mogą powiedzieć wiele o ich pochodzeniu. Nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie jaj. W tym artykule przedstawimy całą prawdę o jajach kurzych. Podpowiemy jak czytać ich oznaczenia oraz jak działają na nasz organizm..

Wartości odżywcze jaj

Jajka w 76% składają się z wody. Pozostałe składniki to białko (ok. 12%), tłuszcz (ok. 10%) oraz węglowodany (ok. 0,7%). Dlaczego jajka są doskonałym źródłem białka? Ponieważ organizm człowieka przyswaja je w 100%. Ponadto zawarte w nich tłuszcze są wartościowym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na uwagę zasługuje także fakt, że jajka kurze są produktem niskokalorycznym. Doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju planach dietetycznych. Zawarte w nich białko zapewnia uczucie sytości na długi czas.

Jak pokazują badania jajka są także bogatym źródłem potasu, fosforu, i sodu. Posiadają znaczne ilości witaminy A, E, D jak również kwasu foliowego. Przez długie lata jajka były uważane za szkodliwe ze względu na zawartość cholesterolu. Współczesne badania dowodzą, że występujący w tych produktach cholesterol nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Wszystko dzięki zawartej w jajach lecytynie, która umożliwia lepsze wchłanianie tłuszczu oraz chroni organizm przed odkładaniem cholesterolu.

Jaki rodzaj jajek wybrać?

Kupując jaja kurze najczęściej zwracamy uwagę jedynie na ich rozmiar. Powinniśmy nieco dokładniej wczytać się w informacje zawarte na opakowaniu. Dzięki temu będziemy mogli poznać pochodzenie jaj, które powie nam wiele o ich jakości. Produkty oznaczone cyfrą „0” to jaja z chowu ekologicznego. Można powiedzieć, że zostały zniesione przez „szczęśliwe” kury. „Oznacza to, że kury z danej hodowli miały dostęp do wolnego wybiegu i były karmione ekologiczną karmą.” – wyjaśnia Krzysztof Borowik, prowadzący ekologiczną hodowlę drobiu. Jaja kur z wolnego wybiegu są także oznaczane cyfrą „1”. Czym różnią się od „zerówek”? Przede wszystkim rodzajem karmy podawanej kurom. W przypadku jaj oznaczonych cyfrą „1” kury były karmione zwykłą, nie ekologiczną karmą. Jaja od kur z chowu ściółkowego oznaczone są cyfrą „2”. Co to jest chów ściółkowy? Oznacza on, że kury były hodowane w zamknięciu, z dostępem do wody, karmy i światła słonecznego. Na samym końcu listy znajdują się jaja oznaczone cyfrą „3”. Pochodzą one od najmniej „szczęśliwych” kur, które całe swoje życie spędziły w ciasnych klatkach, bez dostępu do światła słonecznego. Na półkach sklepowych spotykamy jeszcze wytłoczki z dumnie brzmiącym oznaczeniem GMO. Często jest to chwyt marketingowy producentów, który mówi tylko, że kury z tej hodowli były karmione paszą wolną od GMO. Ale same jaja, niezależnie od rodzaju paszy, zawsze będą wolne od GMO. Dumnie brzmiące hasło bardzo często ma przesłonić fakt, że sprzedawane produkty pochodzą od kur z chowu klatkowego.

Jak dowodzą badania jaja kurze mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Warto jednak wybierać produkty najlepszej jakości. Kupując jaja od kur z wolnego wybiegu opowiadamy się również za humanitarną hodowlą tych zwierząt.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz