Artykuł sponsorowany

Być kobietą, czyli z wizytą u ginekologa

Być kobietą, czyli z wizytą u ginekologa

Na zdrowie kobiety czyha wiele chorób oraz dolegliwości – nadżerki, torbiele jajników, endometrioza czy wreszcie nowotwory. Regularne wizyty u ginekologa to jedyna metoda przeciwdziałania im, więc warto dbać, aby w kalendarzu badań zawsze było miejsce na podstawowe badania ginekologiczne. Co wchodzi w ich skład?

Regularne badania – podstawa zdrowia

Każda kobieta powinna raz w roku przypilnować najważniejszych kwestii zdrowotnych – wizyta u ginekologa, podstawowe badania krwi oraz przegląd u dentysty. To podstawowy zestaw, który pomoże w porę wykryć nieprawidłowości, dzięki którym lekarz może podjąć dalsze kroki diagnostyczne oraz lecznicze. Szybkie działanie w razie niesatysfakcjonujących wyników zapewnia duże szanse na wyleczenie dolegliwości, którą wykryją badania. Profilaktyka jest szczególnie istotna w kwestiach ginekologicznych – rak szyjki macicy czy piersi wciąż jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród Polek!

Kobiety muszą szczególnie dbać o zdrowie okolic intymnych oraz piersi, gdyż są to narządy delikatne, które są „chorują” bardzo często bezobjawowo. Często kobiety wybierają się na wizytę, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, jak pieczenie, upławy lub nieregularne miesiączki albo w momencie, kiedy potrzebna jest antykoncepcja. Badanie ginekologiczne być może nie kojarzy się zbyt przyjemnie, ale nie powinno to zniechęcać kobiet, zwłaszcza młodych, aby rezygnować z wizyty w gabinecie ginekologicznym. Warto wybrać dobrego ginekologa, który rozumiem swoje pacjentki, jak to ma miejsce w prywatnym gabinecie Grażyny Weiss-Bejgier

Cytologia – uchroń się przed rakiem szyjki macicy

Cytologia to broń w walce z rakiem szyjki macicy, więc warto pamiętać o corocznej kontroli ginekologicznej połączonej z badaniem cytologicznym. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie podejrzanych zmian w tkance budującej szyjkę macicy. Badanie cytologiczne w gabinecie ginekologicznym pozwala zapobiec rozwojowi nowotworu szyjki macicy u ponad 80% pacjentek – to naprawdę dużo ludzkich żyć. Statystyki podają, że aż pięć kobiet umiera codziennie na raka szyjki macicy w Polsce!

Badanie cytologiczne jest najczęstszym i najprostszym sposobem diagnostyki nowotworów pojawiających się w kobiecych narządach rozrodczych kobiet. Badanie to polega na pobraniu rozmazu z szyjki macicy oraz przebadaniu próbki w laboratorium pod kątem występowania wirusa HPV. Istnieje ścisła korelacja pomiędzy występowaniem brodawczaka a rozwojem nowotworu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie cytologii regularnie, gdyż można zwalczyć przyczynę choroby już na jej wczesnym stadium.

Samo badanie nie jest bolesne, co najwyżej powoduje lekki dyskomfort w momencie pobierania próbki do badania. Nieprzyjemne uczucie trwa tylko kilka sekund, więc nie należy się go obawiać. Wyniki zazwyczaj są gotowe w przeciągu miesiąca lub dwóch. Cytologię powinny wykonywać kobiety w każdym wieku, a zalecenie dotyczy tak nastolatek, jak i dorosłych kobiet. Badanie cytologiczne najlepiej wykonywać co roku, jedynie u pań będących w podwyższonej grupie ryzyka, warto robić cytologię częściej. Cytologią jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia NFZ, a w prywatnych gabinetach za zabieg trzeba zapłacić od 30 do 50 zł.

Badanie piersi u ginekologa

Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale podczas wizyty u ginekologa możemy poprosić o zbadanie piersi. Badanie palpacyjne wykonywane przez lekarza ginekologa jest jedynym ze sposobów profilaktyki raka piersi – specjalista wyczuje grudki oraz drobne guzki szybciej niż kobieta, która nie ma fachowej wiedzy. Nie zmienia to faktu, że samobadanie piersi jest kluczowe w zapobieganiu rozwojowi nowotworów. Wielu ginekologów oferuje możliwość wykonania USG piersi, które jeszcze lepiej obrazuje stan tkanki w piersiach – nawet najdrobniejsze zmiany nie ukryją się przed wzrokiem lekarza. Najczęściej badanie to oferują prywatne gabinety ginekologiczne, więc warto wiedzieć gdzie w okolicy można zapisać się na USG piersi.

Opracowanie:
Toruń, Łyskowskiego 26d lok. 115
tel. 600 236 596
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz