Artykuł sponsorowany

Bezpieczny transport kruszywa - jak to powinno wyglądać?

Bezpieczny transport kruszywa - jak to powinno wyglądać?

Transport materiałów budowlanych niekiedy bywa wyzwaniem ze względu na wagę lub gabaryty. Tak też jest w przypadku kruszyw. Materiały takie jak piasek, żwir, pospółka lub otoczaki wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu. Ich nieumyślne rozsypanie się może spowodować niebezpieczeństwo na drodze i straty finansowe. Jak więc należy je bezpiecznie przewozić? Zapraszamy do lektury.

Kruszywa - co to takiego?

Kruszywa to materiały sypkie o ziarnistej budowie, np. żwir, piasek, otoczaki, pospółka, keramzyt. Najmniejsze z nich mogą mieć ziarna o wielkości zaledwie 0.06 mm, największe - kilka centymetrów. Ze względu na ich pochodzenie dzieli się je na naturalne (powstałe np. w wyniku rozkruszenia skał) i sztuczne (powstałe np. w wyniku recyklingu zużytych materiałów budowlanych lub dzięki obróbce termicznej). Kruszywa budowlane znalazły zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, a także w pracach przydomowych i ogrodowych. Dzięki nim powstają zaprawy murarskie, masy budowlane, nasypy oraz piękne aranżacje ogrodów.

Transport kruszywa a przepisy

Jak widać, ze względu na niewielkie rozmiary transport kruszywa potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego powinien być on wykonany wyłącznie przez specjalistyczne firmy, które dysponują odpowiednimi zezwoleniami, nowoczesnym, bezawaryjnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą. Zasady transportu kruszywa są ściśle określone w ustawie z 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym.

Kruszywa można przewozić drogą powietrzną, wodną, lądową. Skupimy się na tej ostatniej, ponieważ transportu dokonuje się najczęściej przy użyciu samochodów. Oto kilka kluczowych zasad opisanych w ustawie:

  • Materiały sypkie powinny być przewożone w szczelnej skrzyni ładunkowej, dokładnie osłoniętej od góry.
  • Skrzyni nie wolno przeładowywać.
  • Samochody do transportu kruszyw powinny być w nienagannym stanie technicznym.
  • Kierowcy powinni bezwzględnie stosować się do zasad ruchu drogowego. Przekraczanie prędkości lub gwałtowne hamowanie zwiększają ryzyko wypadku i niebezpiecznego rozsypania się kruszyw na drodze.

Bezpieczny transport kruszywa z firmą Trans-Ema

Jeśli zależy ci na bezproblemowym przewozie kruszywa, postaw na współpracę z rzetelną i doświadczoną firmą taką jak Trans-Ema Emilia Kurzawa z miejscowości Skulska Wieś (województwo wielkopolskie). Firma posiada własny, specjalistyczny sprzęt, wykwalifikowaną kadrę, wiedzę i ogromne doświadczenie. W ofercie Trans-Ema, oprócz transportu kruszyw, znajdują się również: roboty ziemne (m.in. wykopy, czyszczenie stawów, stabilizacja terenów), rozbiórki domów i nawierzchni drogowych, recykling gruzu, utwardzanie placów i dróg. Każdy klient może liczyć na najwyższą jakość świadczonych usług, czego dowodem są liczne pozytywne opinie o firmie i stale poszerzające się grono zadowolonych klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz