Artykuł sponsorowany

Transport materiałów sypkich

Transport materiałów sypkich

Transport materiałów sypkich nie jest najłatwiejszy do zorganizowania. Wymaga odpowiednio przystosowanych pojazdów oraz stosownych zezwoleń. Istotną sprawą jest również doświadczenie przewoźnika. O czym jeszcze warto pamiętać w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Czym są materiały sypkie?  

Materiały sypkie dzielą się na kilka rodzajów. Możemy wśród nich wyróżnić:

  • materiały spożywcze, takie jak np. mąka, cukier, sól, ryż czy zboże,
  • wyroby rolnicze, takie jak np. nawozy i pasze,
  • materiały budowlane, takie jak np. cement, piasek, żwir czy tłuczeń drogowy,
  • materiały inne, takie jak np. ziemia, wapno, gruz, węgiel czy sztuczne nawozy.

Jak się je przewozi?

Ich przewóz może się odbywać na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to:

  • kolej, która zwykle pozwala przewozić materiały takie jak węgiel, rudy metali czy kruszywo w otwartych, łatwych do rozładowania wagonach,
  • transport drogą morską, który również stosuje się najczęściej do przewożenia materiałów sypkich luzem w dużych ilościach,
  • samochody ciężarowe, które są specjalnie przystosowane do przewozu oraz rozładunku materiałów sypkich.

Ten ostatni sposób jest najpopularniejszy przy m.in. pracach drogowych czy budowlanych, a więc takich, z którymi większość z nas spotyka się najczęściej. Zamawiając taki transport, warto zwrócić szczególną uwagę na flotę wybranego przez nas przewoźnika. To bardzo ważne, aby składały się na nią pojazdy odpowiednio przystosowane do takich zadań. Dzięki temu transport będzie nie tylko dość łatwy, ale i przede wszystkim bezpieczny. Pamiętajmy o tym, że materiały sypkie są podatne na różne czynniki. Łatwo mogą ulegać zbryleniu, rozgrzaniu czy rozpyleniu, a także z oczywistych względów łatwo się przesypują z miejsca na miejsce. Trzeba umieć temu przeciwdziałać.

Przedstawiciel firmy Astraso z Raszyna, której specjalnością jest m.in. transport materiałów sypkich, zwrócił nam również uwagę na konieczność utrzymywania pojazdów w czystości, tak, aby przewożone surowce nie zostały zanieczyszczone przez inne, które wcześniej znajdowały się na wynajętej przez nas wywrotce lub innym pojedźcie.

Ważnymi elementami są również dodatkowe zabezpieczenia, które zwiększają bezpieczeństwo nie tylko samego ładunku, ale i użytkowników drogi, którą taki ładunek będzie transportowany. Łatwo sobie wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby takie surowce znalazły się nagle na ulicy. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie kierowców odpowiadających za przewóz materiałów sypkich. Zawsze warto o tym pamiętać.

Transport gruzu, żwiru czy piasku to zajęcie wymagające odpowiedniego sprzętu, doświadczenia oraz odpowiedzialności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz