Artykuł sponsorowany

Badania wstępne do pracy – kto i dlaczego musi je wykonać?

Badania wstępne do pracy – kto i dlaczego musi je wykonać?

Zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, jeśli ten nie przedstawi mu orzeczenia lekarskiego, które potwierdzi zdolność podwładnego do wykonywania obowiązków zawodowych. Orzeczenie to można zdobyć u lekarza medycyny pracy po przeprowadzeniu badań wstępnych. Specjalista z Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates” tłumaczy, dlaczego to tak ważne.

Kto musi poddać się badaniom wstępnym do pracy?

Badaniom wstępnym u lekarza medycyny pracy musi poddać się każda osoba, która ma zamiar podjąć zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Dotyczy to wszystkich stanowisk, niezależnie od tego, czy kandydat będzie wykonywał pracę biurową na pół etatu, czy też fizyczną w pełnym wymiarze godzin. Zakres badań dobiera się pod kątem psychicznych i fizycznych obciążeń wynikających z pracy na konkretnym stanowisku. Celem badań wstępnych jest upewnienie się, że kandydat nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby uniemożliwić mu wykonywanie wybranej pracy zawodowej.

Jak informuje specjalista z Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates” – na badania wstępne kieruje kandydata pracodawca. Weryfikacja stanu zdrowia podwładnego odbywa się w godzinach pracy. Na skierowaniu wystawionym przez dział kadr i płac powinny znaleźć się wszystkie informacje charakteryzujące pracę na danym stanowisku. Na ich podstawie lekarz medycyny pracy dobiera odpowiedni pakiet badań. Oto kilka przykładowych usług realizowanych w ramach medycyny pracy:

  • badanie krwi,
  • konsultacja okulistyczna,
  • konsultacja laryngologiczna,
  • spirometria,
  • EKG spoczynkowe,
  • audiogram.

Warto podkreślić, że kandydat nie ponosi kosztów za przeprowadzone badania. Nawet jeśli orzeczenie lekarskie nie będzie pozytywne.

Wstępne badania pracownicze – czy rzeczywiście są potrzebne?

Wielu pracowników neguje konieczność wykonywania badań wstępnych przed rozpoczęciem pracy. Uważają oni, że sami powinni zdecydować, czy ich stan zdrowia pozwala na wykonywanie określonych obowiązków zawodowych, czy też nie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo podwładnych w miejscu pracy. Gdyby w firmie wydarzył się groźny wypadek z udziałem pracownika, który nie posiadałby aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy, przedsiębiorca naraziłby się na poważne kłopoty z prawem.

Badania wstępne to tylko jeden rodzaj badań, które muszą wykonywać osoby zatrudnione na umowę o pracę. Stan zdrowia pracowników jest regularnie kontrolowany przez specjalistów w dziedzinie medycyny pracy. Podwładni zobowiązani są do stawiania się na badaniach okresowych i kontrolnych. Te ostatnie przeprowadza się w sytuacji, gdy pracownik długo chorował i chciałby na nowo wrócić do pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz