Artykuł sponsorowany

Badania osób ubiegających się o pozwolenie na broń

Badania osób ubiegających się o pozwolenie na broń

W Polsce pozwolenie na użytkowanie broni palnej, można uzyskać tylko po określeniu celu. Tu wyróżnia się osiem podstawowych kategorii, wśród których znajdują się: ochrona osobista, ochrona osób i mienia, łowiectwo, sport i rekreacja, rekonstrukcje historyczne, działania szkoleniowe, czy kolekcjonerstwo oraz pamiątki. Sama procedura uzyskania pozwolenia jest przeprowadzana zaś w procesach administracyjnych komend wojewódzkich policji. Ważnym jej elementem są zaś wnikliwe badania lekarskie.

Badania lekarskie – psychologiczne, psychiatryczne, okulistyczne

Badania lekarskie przy procedurze uzyskiwania pozwolenia na broń składają się na wywiady psychologiczne oraz psychiatryczne, a także specjalistyczne. Muszą one dokładnie określić stan zdrowotny pacjenta. Przeciwskazaniami do użytkowania broni palnej mogą być choroby takie, jak zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, a także wymagające terapii stany manii, czy też depresji. Warto zatem wiedzieć, że badania psychologiczne, a także psychiatryczne są bardzo złożone, bo to one są podstawą stwierdzenia, iż dana osoba nie wyrządzi bronią palną krzywdy sobie, a także innym osobom.

Jeśli chodzi o badania lekarskie, mogą one dotyczyć standardowej oceny stanu zdrowia, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości, również rozszerzonej diagnostyki, np. neurologicznej, ortopedycznej, czy też hematologicznej. Ważne są także badania wzroku, które w dużej mierze określą, czy w kolejnym etapie lekarz wyda pozytywną opinię. Poniżej warto zapoznać się z przykładowym sposobem oceny stanu oczu, co podaje załącznik 10, do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 września 2000 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń:

  • ostrość – dla oka widzącego lepiej nie może być mniejsza niż 0,8, a dla oka słabiej widzącego 0,5;
  • rozpoznawanie barw – brak stwierdzonych zaburzeń w rozpoznawaniu kolorów czerwonego, zielonego i żółtego,
  • korekcja – przy ostrości wzroku każdego oka co najmniej 0,5 dopuszczalna korekcja okularowa, soczewkami wewnątrzgałkowymi pod warunkiem dobrej tolerancji i adaptacji do korekcji
  • pole widzenia, widzenie zmierzchowe i widzenie obuoczne – nie powinny wykazać żadnych nieprawidłowości.

Ostatnim elementem badań przy wydawaniu pozwolenia na broń, jest przygotowanie przez lekarza opinii. Ta dołączana jest do całej dokumentacji potrzebnej w policyjnym procesie administracyjnym.

Gdzie przeprowadzane są badania lekarskie dla osób ubiegających się o broń palną?

Badania lekarskie ubiegające się o pozwolenie na bron palną, przeprowadzają specjalistyczne ośrodki medycyny pracy, które często zajmują się także badaniami wstępnymi, czy okresowymi. Jedną z polecanych placówek, jest zaś Poradnia Medycyny Pracy w miejscowości Nowa Sól. To tam można po uprzednim umówieniu się, wykonać sprawnie wszystkie niezbędne do uprawnień na posiadanie broni badania lekarskie i psychologiczne.

Warto wiedzieć! W Polsce na 100 mieszkańców przypadka zaledwie 1,3 egzmplarz broni palnej. Dla porównania w Niemczech jest to 30 sztuk, a w USA, aż 88! Między innymi takie statystyki powodują, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na posiadanie w domach pistoletów itd.

Opracowanie:
Nowa Sól, Wrocławska 2
tel. 507 466 190
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz