Artykuł sponsorowany

Badania USG i ich znaczenie w diagnostyce chorób

Badania USG i ich znaczenie w diagnostyce chorób

Kiedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, które zakłócają nasze funkcjonowanie i stanowią sygnał, że coś niedobrego dzieje się w naszym ustroju, zazwyczaj wybieramy się do lekarza.  W wielu przypadkach zaleca on wykonanie badania USG. Pomaga ono zarówno w rozpoznaniu problemu zdrowotnego, jak i w jego wykluczeniu.

Ultrasonografia – technologia mająca ponad sto lat

Powszechnie używany skrót USG pochodzi od nazwy ultrasonografu – specjalnego aparatu przeznaczonego do wykonywania badań za pomocą fal ultradźwiękowych o częstotliwości 2-50 MHz. Ta technologia znana jest i stosowana w medycynie już od dawna, jednak dopiero w ostatnich latach, z uwagi na rozwój techniki i powszechną dostępność do aparatury – zyskała na popularności i stała się powszechna. Podwaliny pod rozwój nowej dziedziny położył w 1822 roku fizyk szwajcarski Daniel Colladen. To on jako pierwszy dokonał pomiaru prędkości dźwięku za pomocą badania tzw. echa dźwiękowego. Aż do 1942 roku ultrasonografia rozwijała się poza medycyną. Stosowano ją do badań nad rozchodzeniem się dźwięków. Przełomem zaś był wynalazek urządzeń ultradźwiękowych stosowanych na łodziach podwodnych do nawigacji.

Do medycyny ultrasonografię wprowadził neurolog-psychiatra z Uniwersytetu Wiedeńskiego, Karl T. Dussik. Lekarz w 1942 roku jako pierwszy użył reflektoskopu do wykrywania guzów mózgu. Pierwszy skaner dwuwymiarowy wprowadzono do diagnostyki medycznej w 1952 roku, a trzy lata później Japończycy tą metodą zbadali serce. To pierwsze w historii wykorzystanie w ultrasonografii efektu Dopplera.

Czym jest badanie USG?

Badanie USG należy do najbardziej efektywnych w wykrywaniu różnych dysfunkcji organizmu. Co ważniejsze, jest bezbolesne i nie ma żadnego wpływu na tkanki. Taka neutralność sprawia, że może być stosowane nawet do badania ciąży. W gabinetach ginekologicznych od lat już stosuje się tę metodę do kontrolowania prawidłowości rozwoju płodu oraz wczesnego wykrywania ewentualnych problemów.

Zasada działania ultrasonografu jest prosta i oparta na emitowaniu specjalnych fal ultradźwiękowych przez głowicę. Fale przenikają tkanki lub odbijają się od nich, a powracając do głowicy, pozwalają na stworzenie obrazu widocznego na monitorze. Posiadając umiejętność interpretacji wyniku, lekarz potrafi wskazać zmiany, do jakich doszło w badanych tkankach i podjąć odpowiednie leczenie.

Zastosowanie USG w diagnostyce

Przez wiele lat diagnozowanie nieprawidłowości za pomocą USG stosowane było głównie w  położnictwie i ginekologii. Obecnie, dzięki poznawaniu nowych możliwości tej technologii, powstają placówki takie, jak Prywatna przychodnia lekarska. Gabinet USG. W nich oferuje się kompleksowe, wielokierunkowe badania USG w przystosowanych do tego celu pracowniach. Za pomocą tej metody można wykrywać nie tylko zmiany w życiu płodowym dziecka, ale też schorzenia układu kostnego, wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, moszny, choroby naczyń krwionośnych i limfatycznych, zaburzenia pracy tarczycy, a także przeprowadzać diagnostykę w kierunku raka piersi i narządów płciowych u kobiet. Jedną z dziedzin, do której wkroczyła ultrasonografia, jest też kardiologia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz