Artykuł sponsorowany

Badania radioaktywności naturalnej w ofercie laboratorium Elpolab

Badania radioaktywności naturalnej w ofercie laboratorium Elpolab

Promieniotwórczość naturalna towarzyszy człowiekowi każdego dnia. Jednakże w zbyt dużych stężeniach może okazać się groźna dla zdrowia. Laboratorium Elpolab z siedzibą na terenie Elektrowni Połaniec, świadczy kompleksowe usługi w zakresie pobierania próbek, badania paliw i odpadów oraz wód i ścieków. Zakład zajmuje się także kontrolą chemiczną procesów technologicznych.

Czym jest radioaktywność naturalna?

Promieniowanie jonizujące w środowisku naturalnym powstaje w wyniku spontanicznych przemian jąder atomowych. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje promieniowania: α, β i γ. Jak tłumaczy pracownik laboratorium Elpolab:

Pierwsze z nich to emitowane jądra atomu helu. Jest najmniej przenikliwe i nie może wniknąć do organizmu człowieka przez skórę, bywa jednakże szkodliwe dla płuc w wyniku wdychania.

Promieniowanie β charakteryzuje się rzadkim występowaniem w przyrodzie oraz niewielkim wpływem na ciało. Natomiast promienie γ bez trudu przenika przez skórę i może zostać zatrzymane dopiero ołowianą osłoną. Ludzki organizm przystosowany jest do samoistnej regeneracji komórkowej po uszkodzeniu związanym z naturalną radioaktywnością. Proces ten jest zaburzony, gdy na człowieka działa zwiększona dawka promieniowania.

Badanie materiałów budowlanych pod kątem promieniowania naturalnego

W Polsce dopuszczalne normy ustalają dwa akty prawne: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane i Ustawa z dnia 29 listopada 2000 roku Prawo atomowe. Specjalistyczne laboratoria świadczą kompleksowe usługi w zakresie badania radioaktywności naturalnej.

Jednym z głównych źródeł promieniowania są materiały budowlane. Bardzo ważne jest, odpowiedzialne korzystanie wyłącznie z przebadanych w zakresie wskaźników f1 i f2 komponentów. Zagrożenie radiacyjne wywołuje zbyt duże stężenie pierwiastków takich jak: tor, radon, potas i rad.

Jednocześnie głównym źródłem radonu w budowlach mieszkalnych są grunty, na których usytuowano budynek. Jedną z metod ochrony przed nadmierną radioaktywnością jest stosowanie poziomych zabezpieczeń antywilgociowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz