Artykuł sponsorowany

Auto kasacja jako sposób na pozbycie się samochodu

Auto kasacja jako sposób na pozbycie się samochodu

Auto kasacja może okazać się jedynym rozwiązaniem w przypadku wiekowego pojazdu, którego nie opłaca się naprawiać. Szansa na sprzedaż takiego pojazdu jest zazwyczaj bliska zera. Brak potencjalnych nabywców w połączeniu z wysokimi kosztami ubezpieczenia zmuszają właścicieli do podjęcia radykalnych decyzji. Do takich należy auto kasacja. W dzisiejszym artykule omówimy dokładnie jej przebieg.

Jak legalnie pozbyć się samochodu?

Tak naprawdę pozbycie się niechcianego auta nie jest wcale łatwym zadaniem. Nie można zostawić go i po prostu odejść. Najpierw pojazd musi zostać wyrejestrowany. Żeby to zrobić trzeba mieć poważny powód. Sytuacje, w których można wnioskować o wyrejestrowanie auta precyzuje artykuł 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Samochód może zostać wyrejestrowany w sytuacji, gdy został:

  • przekazany do stacji demontażu,

  • skradziony,

  • sprzedany lub wywieziony za granicę i tam zarejestrowany w odpowiednim urzędzie,

  • zezłomowany za granicą,

  • wycofany z obrotu. 

Dodatkowo auto może zostać wyrejestrowane jeśli jego właściciel udokumentuje, że utracił pojazd bez jednoczesnej zmiany własności.

Praktyka pokazuje, że najczęściej podawanym powodem jest auto kasacja.

Jak przebiega procedura złomowania auta?

W sytuacji, gdy samochód nie nadaje się już do użytku lub jego naprawa nie jest opłacalna, najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go do punktu auto kasacji. Oczywiście powinien to być legalnie działający punkt, który posiada uprawnienia nadane przez marszałka właściwego województwa.

Przekazując samochód do stacji demontażu należy okazać dokument tożsamości, dowód rejestracyjny auta oraz kartę pojazdu (jeżeli została wydana).

Pojazd oddawany do stacji demontażu musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia czy też ramy. Dzięki temu może zostać zidentyfikowany i sprawdzony pod kątem zgodności z dostarczonymi dokumentami.

Punkt auto kasacji unieważnia tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Właściciel otrzymuje stosowne oświadczenie o unieważnieniu oraz zaświadczenie o zezłomowaniu auta. Zaświadczenie jest wydawane w 3 egzemplarzach. Po jednym dla stacji demontażu, dla właściciela auta oraz dla Wydziału Komunikacji.

W ciągu 30 dni od daty otrzymania zaświadczenia właściciel powinien zgłosić się do Wydziału Komunikacji. Składa tam wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Wyrejestrowanie pojazdu warto także zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego celem rozwiązania umowy ubezpieczenia pojazdu.

Jakie są koszty złomowania pojazdu?

Właściciel pojazdu otrzymuje określoną kwotę za oddany samochód. Jej wysokość jest uzależniona od wagi pojazdu. Zazwyczaj wynosi 300-500 zł. Jeżeli jednak pojazd nie będzie kompletny, a jego masa będzie niższa niż 90% masy nowego auta z danego modelu, to punkt auto kasacji może naliczyć opłatę z tego tytułu. Maksymalnie jest to 10 kg za każdy brakujący kilogram.

Zezłomowanie pojazdu jest niejednokrotnie optymalnym rozwiązaniem dla jego właściciela. Pozwala na pozbycie się kłopotu, a dodatkowo gwarantuje uzyskania pewnej kwoty pieniędzy za oddane auto. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej stacji demontażu TEDIPOL, która posiada swoje punkty w Warszawie i Rębkowie. Firma Auto-Kasacja TEDIPOL posiada zezwolenie Marszałka Województwa Mazowieckiego na złomowanie pojazdów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz