Artykuł sponsorowany

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym

Powierzchnia użytkowa domu jest określona w projekcie budowlanym. Adaptacja poddasza to sposób na powiększenie jego części mieszkalnej. Zakres prac, jakie należy wykonać zależy od stanu technicznego budynku. Często jednak wiąże się to z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Od czego należy zacząć?

Kiedy starać się o pozwolenie na budowę?

Uzyskanie zgody na budowę jest konieczne, gdy potrzebna będzie ingerencja w konstrukcję budynku oraz powiększenie jego powierzchni użytkowej. Do tych prac zalicza się:

  • nadbudowę lub wstawienie ścianek kolankowych lub ścian szczytowych w celu podniesienia dachu

  • wzmocnienie stropu z powodu dodatkowego obciążenia

  • zmianę nachylenia połaci 

  • montaż okien dachowych, czyli konieczność wykonania dodatkowych otworów lub wstawienie okien o innych wymiarach

  • przebudowę ścian nośnych, wstawienie lub przesunięcie drzwi

  • przebudowę lub wstawienie nowych schodów

  • zabudowanie balkonu

Jeśli wysokość pomieszczeń na poddaszu lub strychu wynosi mniej niż 2,2 m, to należy wykonać podniesienie stropu oraz częściową przebudowę dachu. Wysokość pomieszczeń liczona jest, jako średnia wysokości łącznie ze wszystkimi skosami, dlatego w rzeczywistości może być ona mniejsza. Najlepiej zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy budowlanej Elewacja, która poprowadzi cały projekt od początku do końca.

Czy warto budować dom z  poddaszem nieużytkowym?

Budowanie domów z poddaszem nieużytkowym to sposób na zapłacenie mniejszej kwoty podatku od nieruchomości. Jeśli właściciele nie wykluczają w przyszłości adaptacji poddasza na przestrzeń mieszkalną, opłacalne jest dla nich budowanie domu z poddaszem, które łatwo można przekształcić w użytkowe.  Nie wiąże się to z dużo wyższymi kosztami budowy domu. Jest to kwestia podniesienia ostatniej kondygnacji budynku, żeby pomieszczenia miały odpowiednią wysokość. Dlatego należy o tym pomyśleć przy tworzeniu projektu domu, ponieważ adaptacja poddasza nieużytkowego w porównaniu z całym procesem budowy może okazać się droga i bardzo pracochłonna. Wymiana dachu, bez nadbudowy i zmiany jego nachylenia nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli wystarczy podprowadzić instalacje wewnętrzne i zlecić remont pomieszczeń, to właściciele powinni tylko zgłosić do urzędu miasta lub gminy chęć jego adaptacji.  Możliwa jest też przebudowa ścian działowych i zmiana układu pomieszczeń. Warto także zastanowić się nad ewentualnym dociepleniem poddasza i wykonaniem izolacji, aby zapobiec pojawieniu się wilgoci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz