Artykuł sponsorowany

W jakich budynkach muszą być zastosowane obowiązkowo systemy oddymiania?

W jakich budynkach muszą być zastosowane obowiązkowo systemy oddymiania?

Stosowanie systemów oddymiania to jeden ze sposobów na ograniczenie negatywnych skutków pożaru. Podstawowym zadaniem instalacji tego typu jest usuwanie dymu i toksycznych gazów z dróg ewakuacyjnych, co ułatwia ludziom opuszczenie płonącego budynku. Oddymianie służy też zabezpieczeniu konstrukcji przed uszkodzeniami w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury i przed rozgorzeniem pożaru.

Obowiązek stosowania systemów oddymiających w niektórych obiektach wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny dopowiadać budynki i ich usytuowanie.

Oddymianie klatek schodowych

§ 245. rozporządzenia nakazuje wyposażenie klatek schodowych przeznaczonych do ewakuacji ze strefy pożarowej m.in. w uruchamiane samoczynnie urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu w:

  • niskich budynkach klasy ZL II, czyli np. w szpitalach, przedszkolach, domach opieki;
  • budynkach średniowysokich klas ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V, a więc w większości budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego;
  • niskich i średniowysokich budynkach magazynowych i produkcyjnych, w których znajdują się pomieszczenia zagrożone wybuchem lub o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 500 MJ/midx2.

Systemy oddymiania w wysokich budynkach

O obowiązku stosowania instalacji oddymiających w wysokich budynkach mówi § 246. Aby zapewnić użytkownikom możliwość opuszczenia obiektu w razie pożaru, klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, stanowiące drogę ewakuacyjną w budynku wysokim dla stref pożarowych innych niż mieszkalne (ZL IV), magazynowe i produkcyjne (PM) oraz w budynku wysokościowym powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu. Natomiast w strefie pożarowej PM powinny znaleźć się urządzenia zapobiegające zadymieniu lub samoczynne urządzenia oddymiające uruchamiane za pomocą systemu wykrywanie dymu.

O obowiązku wyposażenia budynku w systemy oddymiania warto pamiętać już na etapie projektowania. W wyborze najlepszych rozwiązań dla danego obiektu pomocna będzie wiedza fachowców. Najlepsi dostawcy urządzeń oddymiających, tacy jak KERA AWAK, świadczą klientom kompleksową pomoc w zakresie doradztwa technicznego i produkują rozwiązania szyte na miarę. Składając zamówienie na urządzenia oddymiające, pamiętaj o wymogach jakościowych – wybieraj wyłącznie certyfikowane klapy dymowe zgodne z polskimi i europejskimi normami. W trakcie eksploatacji budynku zadbaj o regularną konserwację i serwis urządzeń przeciwpożarowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz