Artykuł sponsorowany

Sposoby leczenia endometriozy

Sposoby leczenia endometriozy

Endometrioza (gruczolistność macicy) jest przewlekłą chorobą dotykającą około 3-10% kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to objawia się przemieszczaniem się fragmentów śluzówki macicy w różne części ciała, czego efektem mogą być zrosty lub stany zapalne. Pacjentki chorujące na endometriozę cierpią na różne wywołane przez nią dolegliwości, dlatego prędzej czy później zgłaszają się o fachową pomoc do ginekologa. 

Dolegliwości przy endometriozie

Wspomniane wyżej zmiany w organizmie kobiety wywołane endometriozą skutkują m.in. przewlekłym bólem macicy, bolesnymi miesiączkami czy dyskomfortem podczas stosunków płciowych. Endometriozie towarzyszyć może również zmęczenie lub ból w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa. Niestety, schorzenie to może również skutkować problemami z zajściem w ciążę. Leczenie endometriozy rozpoczyna się zwykle od postawienia diagnozy w oparciu o wyniki takich badań jak USG dopochwowe, USG jamy brzusznej, badania krwi, czasem również rezonans magnetyczny, a przede wszystkim: laparoskopia polegająca na wprowadzeniu minikamery do jamy brzusznej pacjentki i pobraniu tkanki do analizy.

Farmakoterapia endometriozy

Jednym z dwóch głównych sposobów leczenia endometriozy jest terapia hormonalna. Podawanie leków hormonalnych ma na celu zmniejszenie poziomu progesteronu i estrogenu. Efektem takiej kuracji jest zredukowanie dokuczliwego bólu. Podawane leki to m.in. Gestrinon, Danazol, progestageny, analogi GnRH, ale też tabletki antykoncepcyjne. Podobnie jak w przypadku innych terapii hormonalnych ta również może mieć niepożądane skutki uboczne tj. trądzik, przyrost wagi, nadmierne owłosienie, migreny czy spadek libido.

Leczenie operacyjne

W przypadku, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, grozi niepłodnością lub towarzyszy jej silny ból, dobrym rozwiązaniem może być zabieg operacyjny. Jest on wykonywany metodą laparoskopii, czyli wziernikowania jamy brzusznej oraz wprowadzenia do wnętrza poprzez małe nakłucia zrobione na brzuchu urządzeń optycznych. Do tego – jak słusznie zauważa nasz rozmówca z firmy BL Medica działającej w obszarze kompleksowej ochrony zdrowia – leczenie tego schorzenia ma zawsze charakter objawowy i żadna ze wskazanych terapii nie daje gwarancji 100% skuteczności. Niekiedy stosuje się też kombinowane leczenie endometriozy, czyli połączenie terapii hormonalnej z zabiegiem operacyjnym. Choroba ta ma, niestety, tendencję do nawrotów, dlatego jej całkowite wyleczenie bywa trudne. Zdaniem niektórych ekspertów pomocne w tym procesie mogą być metody niekonwencjonalne: specjalna dieta, akupunktura czy leczenie psychosomatyczne.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz