Artykuł sponsorowany

Leczenie uzależnień – Jak wygląda i ile trwa?

Leczenie uzależnień – Jak wygląda i ile trwa?

Wszelkiego rodzaju uzależnienia niosą za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego, które zwykle są odczuwane nie tylko przez głównego zainteresowanego, ale też jego bliskich. Terapia pomaga uporać się z alkoholizmem, narkomanią, pracoholizmem, hazardem czy zakupoholizmem. Jak wygląda leczenie uzależnień i jak długo trwa taki proces? Sprawdź w artykule.

Na czym polega terapia uzależnień?

Głównym celem terapii w poradni psychologicznej jest wyzwolenie uczestnika od czynnika, który stał się uzależnieniem. Odpowiednio zaplanowany proces przez doświadczonego psychologa, jak np. mgr Jerzy Tokaj, pozwala pacjentowi wrócić do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i w dotychczasowym środowisku. Indywidualna psychoterapia może być motywacją do pracy nad uzależnieniem. Bardzo ważnym elementem terapii uzależnień jest branie udziału w grupach wsparcia, której uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami. Po przebytym leczeniu warto także korzystać z konsultacji psychologicznych, które pogłębią i utrwalą poznane techniki radzenia sobie bez uzależniającego czynnika.

Ile trwa leczenie uzależnienia?

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Leczenie uzależnienia może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Długość terapii dopasowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Wiele zależy bowiem od rodzaju uzależnienia, stopnia zaawansowania problemu i innych czynników charakterystycznych dla konkretnego przypadku. Warto też pamiętać, iż tego rodzaju terapia nie jest ukierunkowana wyłącznie na zdiagnozowanie i całkowite zażegnanie problemu. Terapeuta pomaga także pacjentowi w naprawieniu relacji z bliskimi oraz w utrwaleniu nabytych postaw.

Opracowanie:
Gdynia, Nowogrodzka 17 lok. 12
tel. 502 612 451
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz