Artykuł sponsorowany

Jak pozbyć się gryzoni z mieszkania?

Jak pozbyć się gryzoni z mieszkania?

Wbrew pozorom problem myszy i szczurów nie dotyka wyłącznie mieszkańców wsi oraz małych miast. Coraz częściej jest to także kłopot obywateli metropolii – szczególnie tych w kamienicach. Jesienie są ostatnio bardzo ciepłe, a to sprzyja przyrostowi liczby gryzoni. Nie każdy ma natomiast czas, ochotę i pieniądze, by trzymać kota, który najlepiej wytępiłby tę małą plagę. Są na szczęście inne metody. Przyglądamy się najciekawszym z nich.

Domowe sposoby na myszy i szczury

Pierwszym, najlepszym sposobem na pozbycie się gryzoni z mieszkania jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej w tym kierunku firmy, takiej jak Piwowarczyk Adam. Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja – wszystkie te czynności są sobie wbrew pozorom bardzo bliskie i większość firm zajmujących się jedną zajmuje się również pozostałymi. Korzystając z jej pomocy możemy mieć pewność, że wytępimy każdego rodzaju szkodniki na dobre. Czasem jednak problem gryzoni w mieszkaniu nie jest tak dotkliwy, a my chcemy spróbować własnych sił w walce z nimi. Zawsze można zakupić kota, czy, co ciekawe, psa – teriera, jamnika lub spaniela. Te rasy najlepiej radzą sobie z myszami i szczurami. Istnieją jednak mniej inwazyjne metody. Gryzonie można odstraszyć zapachami – czosnku, nostrzyka, dzikiej mięty, rumianku, wilczomlecza, zielonych liści pomidorów czy oleandra. Co ciekawe, gryzonie nienawidzą także zapachu spleśniałej cytryny, którą można po prostu ukryć w niewidocznym miejscu. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i jeśli mieszkamy na terenie zagrożonym gryzoniami, pozbycie się danej rośliny oznacza ich niechybny powrót.

Rodzaje pułapek na gryzonie

Gdy problem jest poważniejszy, a my nadal nie chcemy skorzystać z usług firmy deratyzacyjnej, koniecznym staje się zakup pułapek. Od mechanicznych po lepowe: wybór jest spory, a każdy z rodzajów pułapek różni się od siebie znacząco:

  • Pułapka mechaniczna – potrzask, gilotynka albo myszołapka. Proste, wykonane zazwyczaj z drewna urządzenie ze sprężyną, znane m.in. z kreskówek z lat 90. Działanie takiej pułapki jest dość drastyczne – mysz, podbierając przynętę, aktywuje mechanizm, który natychmiast ją zabija.
  • Klatki – zdecydowanie bardziej miłosierne, bo łapiące żywe zwierzęta. W ich wnętrzu również znajduje się przynęta, która po pociągnięciu przez gryzonia odcina mu drogę ucieczki. Można dzięki temu wywieźć gryzonia daleko od naszego mieszkania.
  • Pułapka lepowa – nazywana także karmnikiem. Ma postać swoistej kuwety z tworzywa sztucznego. Kuweta ta zalana jest lepką substancją. Jeśli gryzoń na nią nastąpi, przykleja się i nie jest w stanie wydostać. Taka pułapka działa dobrze w miejscach niezakurzonych i nienasłonecznionych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz