Artykuł sponsorowany

Dezynfekcja owoców i warzyw

Dezynfekcja owoców i warzyw

Przechowywanie warzyw to kłopotliwa procedura, a niestety nie ma możliwości, by „prosto z krzaka” trafiały do sklepów i wprost do konsumentów. Większość produktów ogrodniczych łatwo ulega zepsuciu z powodu dużej wrażliwości na patogeny, a nawet nieco tylko nieatrakcyjny wygląd spowodowany zwykłą transpiracją zniechęca konsumentów do ich kupowania. W celu zmniejszenia ryzyka zanieczyszczenia biologicznego zaleca się odpowiednią dezynfekcję.

Środki chemiczne do odkażania produktów ogrodniczych

W przypadku większości warzyw i owoców gotowych do spożycia, a także surowych soków, dezynfekcja chemiczna lub fizyczna jest jedynym etapem, gdzie można zredukować liczbę drobnoustrojów. Po zbiorach produkty roślinne segreguje się i do dalszego przechowywania kieruje okazy świeże, zdrowe i nieuszkodzone mechanicznie ani przez szkodniki. Następnie myje się je i schładza, lecz niestety opłukiwanie warzyw i owoców wyłącznie wodą usuwa tylko zabrudzenia fizyczne jak owady czy resztki gleby, nie ma zaś wpływu na patogeny znajdujące się na ich powierzchni. Aby wydłużyć okres przydatności do spożycia i zapewnić bezpieczeństwo konsumentów stosuje się środki chemiczne. Idealny dezynfektant powinien eliminować mikroflorę warzyw i owoców, nie zmieniając wyglądu, barwy i jędrności produktu. Najczęściej w tym celu stosuje się środki odkażające zawierające chlor. Są one łatwe w użyciu, skuteczne, tanie i rozpuszczalne w wodzie. Jednym ze środków rozpowszechnionych w Europie zachodniej, który zyskuje na popularności także w Polsce jest podchloryn sodu. W procesie mycia produktów spożywczych wykorzystuje się go jako roztwór wodny – można go dodawać do wody wodociągowej, uzyskując stężenie aktywnego chloru ok. 50-200 ppm.

Co to jest podchloryn sodu i w jakim celu się go stosuje?

Podchloryn sodu w postaci roztworu wodnego zawiera ok. 15% czynnego chloru. Jest środkiem biobójczym, którego właściwości umożliwiają skuteczną walkę z wielorakimi mikroorganizmami:

  • grzybami,
  • bakteriami
  • wirusami (w tym HIV, WZW B i wieloma innymi)
Roztwór wodny podchlorynu sodu krzepnie przy -17st.C. Ten środek dezynfekcyjny jest zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do dezynfekcji produktów spożywczych i nie tylko. Producent towarów branży chemicznej Chemia-Łódź SA sprzedaje ten produkt zarówno do uzdatniania wody, dezynfekcji basenów,  oczyszczania ścieków a nawet producentom środków do czyszczenia urządzeń sanitarnych i armatury łazienkowej. Wysoka skuteczność w przemyśle spożywczym daje temu środkowi chemicznemu dużą popularność. Efektywność działania podchlorynu sodu zależy od czasu kontaktu z produktem, a także od temperatury wody – powinna być ok. 5 st. wyższa od temperatury produktów – oraz jej rodzaju – najlepiej sprawdza się woda wodociągowa.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz