Artykuł sponsorowany

Zezwolenie na pracę w Polsce

Zezwolenie na pracę w Polsce

Na wniosek pracodawcy wojewoda wydaje cudzoziemcom zezwolenia na pracę. Muszą sami wystąpić o tytuł pobytowy, w celu podjęcia legalnej działalności w Polsce. Firma może podpisać z osobą umowę o pracę, cywilnoprawną, zlecenie czy też o dzieło. Powinna być zawarta w formie pisemnej. Płaca w pełnym wymiarze godzin nie może być niższa niż 2 800 zł brutto. Natomiast przy zleceniu nie może wynosić mniej niż 18,30 zł brutto na godzinę. Zatrudniający ma obowiązek w ciągu 7 dni zgłosić do ZUS.

Co zawiera zezwolenie na pracę?

Zezwolenia na pracę wydaje wojewoda zawsze na wniosek pracodawcy. Cudzoziemiec sam występuje o pobyt w Polsce, ale nie otrzyma, dopóki nie zostanie zatrudniony. Advonet Global M&C sp. z o.o. pośredniczy w załatwianiu zezwoleń. W dokumencie są określone takie informacje, jak: dane zatrudniającego, rodzaj aktywności wykonywanej przez cudzoziemca, najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać na danym stanowisku, wymiar czasu zatrudnienia, okres ważności zezwolenia. W Polsce istnieją dwa rodzaje zezwoleń na działalność zarobkową: typu A i B. Pierwsze dotyczy cudzoziemców, którzy podejmują się wykonywania zawodu na podstawie umowy z pracodawcą, którego miejsce zamieszkania lub siedziba firmy znajdują się na terenie Polski. Z kolei pozwolenie typu B odnosi się do osób pełniących funkcję w zarządzie zarejestrowanego przedsiębiorcy bądź spółki kapitałowej czy zajmujących stanowisko komplementariusza lub prokurenta w spółce komandytowej/komandytowo-akcyjnej.

Jakie cudzoziemiec ma uprawnienia?

Pozwolenie na pracę uprawnia do wykonywania aktywności tylko na rzecz przełożonego wymienionego w dokumencie. Jeśli cudzoziemiec zmienia miejsce zatrudnienia, nowy pracodawca musi wystąpić o wydanie kolejnego. Dzięki posiadaniu zgody na działalność zarobkową. Jeśli obcokrajowiec chce podejmować aktywność zarobkową w innym kraju, musi ubiegać się o zezwolenie w tym kraju. Warto dodać, że zatrudniający ma obowiązek zgłoszenia zatrudnionego w ciągu 7 dni do ZUS. Pracownik powinien wystąpić o wydanie zezwolenia na pracę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz