Artykuł sponsorowany

Zatrudniasz więcej niż 25 pracowników? Nie zapomnij o deklaracji PFRON

Zatrudniasz więcej niż 25 pracowników? Nie zapomnij o deklaracji PFRON

Każdy pracodawca zobligowany jest do składania licznych sprawozdań, rozliczeń i deklaracji do różnych organów państwowych. To jakie dokumenty są wymagane, reguluje między innymi struktura i liczba zatrudnionych pracowników. Jeśli do tej pory prowadziliście mniejszą działalność, ale myślicie o jej powiększeniu, koniecznie musicie zapoznać się z wymogami dotyczącymi deklaracji PFRON. Co to jest? Do czego nas zobowiązuje? O tym w poniższym artykule.

Czym jest deklaracja PFRON?

To dokument, który firma zobowiązana jest składać do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Comiesięczna deklaracje przedstawia szczegółowe informacje na temat osób zatrudnionych w firmie ogółem, a także tego, ile zatrudnionych jest w niej osób niepełnosprawnych. Dokument ten stanowi podstawę do obliczenia wysokości należności, jaką dana działalność gospodarczą zobowiązana jest wpłacić do PFRON. Wymóg składania tej deklaracji precyzyjnie regulują przepisy prawne.

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji?

Oczywiście nie każdy, kto prowadzi własną firmę, zobowiązany jest do przygotowywania deklaracji PFRON. Dlatego też osoby, które z czasem poszerzają swoją działalność, niekiedy nie wiedzą, czym tak właściwie ona jest i kiedy należy ją składać. Otóż podstawową wytyczną jest zatrudnianie minimum 25 pracowników na pełny wymiar pracy, jednocześnie nie przekraczając wskaźnika 6%, jeśli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Zwolnione z tego obowiązku są firmy, gdzie wskaźnik ten wynosi co najmniej 6% lub więcej, będące w trakcie postępowania likwidacyjnego bądź upadłościowego oraz jednostki świadczące usługi rehabilitacyjne, edukacyjne, opiekuńcze itp. dla osób niepełnosprawnych.

Jak przygotować i złożyć deklarację PFRON?

Pierwszą najważniejszą kwestią jest oczywiście termin. Deklarację PFRON oraz wpłatę należy dostarczyć do 20 dnia miesiąca, po miesiącu, kiedy taki obowiązek się pojawił. Z kolei jeśli chodzi o to jak przygotować taką deklarację, tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W zależności od tego ilu łącznie pracowników zatrudniamy oraz ile wynosi wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a także jaki rodzaj działalności prowadzimy wzór deklaracji i sposób jej obliczania będzie się różnił. Oprócz tego jesteśmy zobowiązani dostarczać wszelkie inne dodatkowe informacje. Dlatego jeśli nie wiemy, jak to zrobić pomogą nam Elżbieta Podbielska, Renata Krysiak Usługi księgowe, dzięki którym wszystkie dokumenty zostaną dostarczone na czas i przygotowane poprawnie, a my unikniemy konsekwencji prawnych, grożących nam w razie niewypełnienia obowiązku złożenia deklaracji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz