Artykuł sponsorowany

Zastosowanie konstrukcji spawanych w pojazdach silnikowych

Zastosowanie konstrukcji spawanych w pojazdach silnikowych

Stalowe konstrukcje składające się z elementów łączonych ze sobą poprzez spawanie mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Spotyka się je także m.in. w pojazdach silnikowych, gdzie mają duże znaczenie dla ich stabilności. Często wykorzystywanymi w branży motoryzacyjnej konstrukcjami spawanymi są bowiem ramy, podwozia oraz inne elementy wyposażenia . W jaki sposób przygotowują je zakłady zajmujące się spawaniem?

Jak spawa się ramy pojazdów i dlaczego jest to istotne?

Składające się z wielu elementów pojazdy silnikowe wyposażane są w specjalną ramę nośną. Jest ona kluczowym komponentem m.in. samochodów ciężarowych. Przenosi w trakcie eksploatacji bardzo duże obciążenia i naprężenia, dlatego tak istotne jest, by została wykonana z materiałów wytrzymałych i połączonych ze sobą w sposób zapewniający wysoką trwałość. Dobrze sprawdzą się w tym wypadku konstrukcje spawane. Wykorzystanie ich w charakterze ram nośnych to ich podstawowe zastosowanie w pojazdach silnikowych.

Rama składająca się z wielu elementów połączonych ze sobą poprzez spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego. To popularna metoda MAG, która zapewnia wysoką jakość spoiny i jej odporność na naprężenia statyczne. Elementy stalowe do pojazdów silnikowych produkowane są przez firmę Stelspaw Sp. z o. o., która w tym zakresie proponuje klientom pełną realizację projektów. Konstrukcje spawane wykonywane są z wysoką precyzją, co przekłada się na możliwość wieloletniego, bezawaryjnego użytkowania ich np. w samochodach ciężarowych. Co jeszcze oprócz ram nośnych spawa się w pojazdach silnikowych?

Spawanie nadwozia i podwozia pojazdów silnikowych

Trwale połączone ze sobą elementy stalowe tworzą konstrukcje, które można wykorzystać jako nadwozie lub podwozie różnych pojazdów. W tym wypadku również zastosowanie znajduje spawanie. Doskonale sprawdza się ono jednak nie tylko do produkcji samochodowego nadwozia lub podwozia, ale też jego naprawy. Miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych, np. progi, można z powodzeniem spawać i tym samym ponownie uzyskiwać ich docelowe parametry wytrzymałościowe.

Usługi spawalnicze w tym zakresie wymagają jednak dopasowania właściwej metody łączenia elementów, a następnie wysokiej precyzji wykonania. Kryteria takie obowiązują również przy tworzeniu zespołów zabudów silnikowych, jakie wykorzystuje się w maszynach budowlanych. To kolejny rodzaj konstrukcji spawanych, które są istotną częścią pojazdów silnikowych. Warto również wspomnieć o spawaniu ram naczep – choć nie posiadają one własnej jednostki napędowej, to bardzo często są nieodłącznym elementem zestawu wraz z ciągnikiem siodłowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz