Artykuł sponsorowany

Zakup biletu lotniczego- o czym warto pamiętać?

Zakup biletu lotniczego- o czym warto pamiętać?

Kupno biletu lotniczego czasami nie jest sprawą łatwą. Istnieją dziesiątki linii lotniczych i tysiące taryf. Z bagażem, bez bagażu, z możliwością darmowego wyboru miejsca, z wyborem miejsca za dopłatą lub nawet z losowym wyborem miejsca podczas odprawy (nie można go zmienić). Część linii wymaga wcześniejszej odprawy przed dotarciem na lotnisko (inaczej płaci się
"karę"), część pozwala się odprawić za darmo w automacie lub przy stanowisku check-in.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biletu lotniczego?

Kupując bilet powinniśmy sprawdzić wszystkie opcje i przeczytać co jest naprawdę wliczone w cenę. Drobny przykład:

Lecąc z Chicago do Las Vegas mamy do wyboru:

  • Southwest Airlines gdzie można zabrać 1 sztukę bagażu za darmo, ale nie można wybrać miejsca w samolocie (można usiąść na dowolnym wolnym), linia serwuje orzeszki i bezpłatne napoje bezalkoholowe,
  • Linie United Airlines i American Airlines, gdzie każdy bagaż to dodatkowy koszt około 30 USD i gdzie w zależności od taryfy miejsce jest nam losowo wybierane podczas odprawy (nie można go zmienić) lub można je sobie wybrać za darmo lub za opłatą. Obie linie serwują bezpłatnie drobną przekąskę i napoje bezalkoholowe,
  • Linie Spirit, gdzie płaci się zarówno za bagaż nadawany do luku oraz za większy bagaż podręczny a podczas lotu nie ma bezpłatnego serwisu. Wybór miejsc to dodatkowa oplata (lub Bedzie losowo wybrane podczas odprawy).

Po dokładnym przeliczeniu może okazać się, ze ‘najtańszy’ będzie Southwest Airlines (darmowy bagaż, brak opłaty za miejsce), który ma też tę przewagę, że lata z najbliższej odległości od centrum położonego lotniska Midway.

Ponieważ – jak widać – w świecie lotniczym nic nie jest proste, warto zastanowić się nad kupieniem biletu przez biuro podroży takiego jak np Aurinko, które ma akredytacje IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego). Są to wysokiej klasy specjaliści, którzy znają branże lotniczą i mogą doradzić najlepsze dla klienta rozwiązanie.

Kupno biletu przez biuro podroży ma też tą przewagę, że podczas sytuacji losowych (strajk, warunki pogodowe) agent jest w stanie pomóc zmienić rezerwację i zaproponować alternatywne rozwiązanie.

Jaką klasę wybrać?

Warto tez pamiętać , że linie lotnicze oferują cały wachlarz klas podroży. Na typowym szerokokadłubowym samolocie wykonującym loty długodystansowe, mamy do wyboru:

  • Klasę ekonomiczną,
  • Klasę ekonomiczną o podwyższonym standardzie (‘Economy Premium’) z szerszymi fotelami, większym odstępem miedzy rzędami, oparciem na nogi, większym telewizorem rozrywki pokładowej,
  • Klasę ‘Business’ gdzie standardem są w tej chwili fotele rozkładające sie do pozycji płaskiego łóżka. Podczas lotu serwowane są wielodaniowe posiłki i najlepsze alkohole,
  • Cześć linii oferuje też ekskluzywną klasę pierwszą (‘First’), gdzie każdy pasażer ma do dyspozycji zamykana ‘kajutkę’ I jeszcze bardziej wyrafinowany serwis.

Zawsze warto spytać się o promocje w lepszych klasach podróży, gdyż czasami różnice w cenie nie są bardzo duże.

Na lotnisku

Zanim wyruszymy na lotnisko warto skorzystać z odprawy przez internet. Będziemy wtedy mieli więcej miejsc do wyboru.

Jeśli jesteśmy już odprawieni, na lotnisku można skorzystać ze stanowisk ‘baggage drop’, by nadać bagaż.

Na większości lotnisk istnieją też kioski do samodzielnej odprawy. Część linii lotniczych wymaga, by pasażerowie klasy ekonomicznej odprawili się w kiosku (o ile nie zrobili już tego wcześniej przez internet) i nadali bagaż w stanowisku ‘baggage drop’.

Można też skorzystać z normalnych stanowisk odprawy, ale są już linie, które za taka usługę pobierają opłatę.

Oczywiście pasażerowie, którzy się już odprawili przez Internet lub w kiosku i lecą tylko z bagażem podręcznym mogą udać się bezpośrednio do bramki (‘gate’).

Zawsze warto pamiętać ze przy stanowiskach odprawy i kontroli bezpieczeństwa mogą być kolejki. Należy więc przybyć na lotnisko trochę wcześniej, gdyż samolot na nas nie poczeka.

Pasażerowie udający się w podroż w klasach ‘Business’ lub ‘First’ maja do swojej dyspozycji ekskluzywne poczekalnie z bezpłatnymi przekąskami i napojami (w tym alkoholowymi).

A teraz już tylko wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i cieszyć się podrożą. I miejmy nadzieję, że do tej normalności w końcu wrócimy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz