Artykuł sponsorowany

Wykonanie operatu wodnoprawnego z firmą Beaty Ferek

Wykonanie operatu wodnoprawnego z firmą Beaty Ferek

Choć otrzymanie dokumentu urzędowego zezwalającego na rozpoczęcie prac budowlanych to jedna z najbardziej znanych formalności należących do właścicieli działek, na których wkrótce ma stanąć dom, to osoby, które posiadają nieruchomość z dostępem do jeziora, powinny zainteresować się również pozwoleniem wodnoprawnym. To decyzja, której wydanie będzie podstawą do rozpoczęcia prac w obrębie linii brzegowej, na przykład w postaci budowy pomostu.

Wydanie pozwolenia wodnoprawnego

Podstawą pozwolenia wodnoprawnego jest złożenie wniosku osobiście bądź też drogą elektroniczną, do którego należy dołączyć operat wodnoprawny. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów związanych z tych dokumentem, w pierwszej kolejności warto pochylić się nad sytuacjami, w których będzie konieczne uzyskanie zgody na inwestycję w obrębie wód powierzchniowych. Pierwszą z nich jest wspomniana wcześniej budowa pomostu, którego długość przekroczy 25 m, a szerokość będzie większa niż 3 m.

O pozwolenie wodnoprawne będą musiały wystąpić osoby decydujące się na montaż urządzenia do połowu ryb, a także ci, którzy potencjał wody chcą wykorzystać w celach pozyskania ekologicznego źródła energii. Trzeba pamiętać również o tym, że o ile wykonanie małego oczka wodnego nieprzekraczającego 50 m2 będzie wymagało jedynie zgłoszenia, o tyle wykopanie zbiornika sztucznego, między innymi stawu rybnego lub rekreacyjnego o powierzchni powyżej 1000 m2 oraz głębokości przekraczającej 3 m to proces, do którego należy uzyskać pozwolenie.

Jak wygląd operat wodnoprawny?

Do uzyskania decyzji administracyjnej upoważniającej do szczególnego korzystania z wód oraz wykonania urządzeń wodnych konieczne będzie stworzenie operatu wodnoprawnego. Na całość tego dokumentu składają się dwie części: opisowa oraz graficzna. W pierwszej z nich powinny znaleźć się takie informacje, jak cel i zakres planowanej inwestycji, jej dokładne położenie, a także stan formalno-prawny obiektu.

W drugiej części natomiast osoba sporządzająca operat wodnoprawny umieszcza w nim dokładny plan poglądowy dotyczący położenia inwestycji, której dotyczy wniosek o pozwolenie wodnoprawne. W rysunku obligatoryjnie uwzględnia się również plan zagospodarowania terenu znajdującego się w sąsiedztwie, schemat technologiczny i mapę ewidencyjną.

 W związku z tym, że do wykonania tej dokumentacji potrzebna jest nie tylko wiedza, ale także odpowiednie uprawnienia, lepiej jest poszukać specjalistów. Zalicza się do nich firma Projektowanie instalacji urządzeń sanitarnych Beata Ferek, zajmująca się zarówno opracowaniami operatów wodnoprawnych, jak i kompleksowym doradztwem, wykonaniem przeglądów technicznych czy też nadzorem sanitarnych robót budowlanych.

Choć wypełnienie wniosku o pozwolenie wodnoprawne nie powinno nikomu przysporzyć trudności, to z prośbą o wykonanie operatu potrzebnego do jego złożenia warto zwrócić się do specjalisty.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz