Artykuł sponsorowany

Wszystko o murach oporowych

Wszystko o murach oporowych

Mur oporowy należy do konstrukcji, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie ścian domów, ścian wykopów bądź skarp, jak również zapobieganie osuwaniu się gruntu. Do jej wykonania stosuje się pustaki, kamienie, cegły, beton lub zbrojenia elementami stalowymi lub prętami. W poczet funkcji murów oporowych zaliczyć możemy wzmocnienie konstrukcji, jak również pełnienie roli przyściennego filaru. Dowiedzmy się więcej na ten temat w artykule.

Zastosowanie murów oporowych w ogrodzie

Jeśli chodzi o ściany oporowe w kontekście części małej architektury, to mają one dwa zadania: spełniać funkcję podstawową (czyli oporową), jak również dekoracyjną. W celu stworzenia tego typu konstrukcji stosuje się betonowe prefabrykaty, kamienie, cegły lub drewno. Surowce te doskonale komponują się z ogrodową florą szczególnie, gdy mamy do czynienia z różnicą poziomów gruntu. Wtedy nierzadko mury oporowe znajdują zastosowanie jako np. skalniak lub rabata. Mury oporowe mogą znaleźć także inne zastosowania w ogrodzie np. jako miejsce do relaksu i siedzenia. Jeśli mowa o prostych ścianach oporowych o prostej konstrukcji, to ich montaż nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. W przypadku skalniaków i rabat wystarczy bowiem ułożyć kamienie jeden na drugim, jak również użyć gliny w charakterze spoiwa.

Prefabrykaty oraz zastosowania murów oporowych

Prefabrykaty stosowane do wykonywania muru oporowego to wariant, dzięki któremu możemy zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Tego typu materiały są na ogół produkowane z betonu i przybierają kształt litery L lub T. Cechuje je natomiast ogromna wytrzymałość oraz odporność na działanie niesprzyjających warunków pogodowych oraz pozostałych czynników środowiskowych. Między innymi z tych względów mury oporowe są stosowane w budownictwie prywatnym, przemysłowym, drogowym i rolniczym na szeroką skalę. Używa się ich m.in. do zabezpieczenia infrastruktury drogowej, wzmocnień nasypów, skarp czy uskoków, a także jako zabezpieczenie tarasu, parkingu lub jako ogrodzenie.

Jednym z wariantów, jeśli chodzi o mury oporowe, jest ściana wspornikowa, która przybiera postać konstrukcji wnikającej w podłoże w celu podtrzymania gruntu. Ściany wspornikowe produkuje się z drewna, stali oraz żelbetu. Jeśli są Państwo zainteresowani kupnem prefabrykatów do ścian oporowych, to polecamy zapoznać się z ofertą sprawdzonej firmy Borg ze Szczecina, której pracownicy posiadają duże doświadczenie w branży i oferują fachowe doradztwo w sprawie sprzedawanych produktów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz