Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć o zawodzie doradcy podatkowego

Wszystko, co warto wiedzieć o zawodzie doradcy podatkowego

W temacie zawodu, jakim jest doradca podatkowy trzeba wiedzieć przede wszystkim, że jest to zawód tak zwanego zaufania publicznego. Sprawia to, że osoby specjalizujące się właśnie w doradztwie podatkowym muszą odznaczać się wysokim poziomem fachowej wiedzy. W poniższym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć w temacie zawodu doradcy podatkowego.

Kim jest doradca podatkowy?

Warto od razu na początku zaznaczyć, że zawód doradcy podatkowego wymaga nie tylko znajomości różnorodnych kwestii związanych z finansami, ale także znajomości różnych kwestii prawnych. W efekcie, zawód ten można traktować zarówno jako zawód prawniczy, jak i zawód będący częścią grona finansistów. Jak już zaznaczyliśmy we wstępie do tego wpisu, zajmowanie się zawodowo doradztwem podatkowym wiąże się z wymogiem posiadania fachowej wiedzy, bez której to nie można oczywiście świadczyć usług na odpowiednio wysokim poziomie. Przez to, aby zostać zawodowym doradcą podatkowym trzeba nie tylko zdobyć wykształcenie wyższe, ale także dodatkowo zdać egzamin państwowy.

Zakres obowiązków doradcy podatkowego

Skoro wyjaśniliśmy sobie już najbardziej podstawowe kwestie związane z zawodem doradcy podatkowego, warto będzie nieco bliżej przyjrzeć się czynnościom, jakie wchodzą w zakres jego obowiązków. Przy tym, pragniemy zaznaczyć, że informacje na ten temat zaczerpnęliśmy dzięki konsultacji z biurem rachunkowym Alfa S.C. W efekcie, dowiedzieliśmy się, że w skład powyżej wspomnianych czynności wchodzi w głównej mierze udzielanie porad, opinii oraz wyjaśnień z zakresu prawa podatkowego. Warto zaznaczyć, że nie dotyczy to tylko podatników, gdyż doradca podatkowy świadczy usługi także dla inkasentów oraz płatników, którzy to stanowią oczywiście osobne podmioty. Czynności te udzielane są na ich rzecz albo zlecenie.

Nie jest to jednak wszystko, czym zajmuje się doradca podatkowy, gdyż do obowiązków takiej osoby trzeba także zaliczyć takie elementy, jak sporządzanie zeznań oraz deklaracji. Z bardziej dokładnych informacji, zeznania oraz deklaracje to wykazy, informacje i inne dokumenty, których to obowiązek złożenia wynika z prawa podatkowego. Doradca podatkowy udziela także pomocy w tym zakresie podatnikom, płatnikom i inkasentom. Przydatną informację może stanowić fakt, że doradca podatkowy może pomóc w korzystaniu z uzyskanych funduszy unijnych. Co więcej, obowiązki doradcy podatkowego składają się także z takich czynności, jak prowadzenie ksiąg podatkowych oraz innego rodzaju ewidencji, a także udzielanie porad wynikających z ich prowadzenia podatnikom, płatnikom i inkasentom.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Doradca podatkowy to w zasadzie niezbędny zawód, bez którego to nierzadko niemożliwe byłoby zrozumienie zróżnicowanych zawiłych kwestii wynikających z prawa podatkowego obowiązującego w naszym kraju. Odpowiedni poziom fachowej wiedzy jest więc potrzebny do wypełniania wszelkiego rodzaju dokumentów w postaci chociażby formularzy czy też zeznań podatkowych. Może także dojść do sytuacji, że trudno będzie obejść się bez pomocy doradcy podatkowego przy obliczeniu podatku należnego. Ważne jest jednak to, aby stawiać tylko i wyłącznie na sprawdzone biura rachunkowe, które zatrudniają specjalistów odznaczających się odpowiednio wysokim poziomem wiedzy na dany temat.

Na koniec, warto także wspomnieć o tym, co rozróżnia doradcę podatkowego od księgowego. Najważniejszą różnicę stanowi fakt, że doradca podatkowy nie tylko może udzielać porad oraz wyjaśnień w sprawach podatkowych oraz celnych, ale także może sporządzać opinie, co nie leży już w kompetencjach biur księgowych o standardowym zakresie działalności. Co więcej, doradca podatkowy może także reprezentować klienta przy okazji postępowania podatkowego czy też w sytuacji, gdy dojdzie do kontroli przeprowadzanej przez organy skarbowe kraju. Specyfika zawodu doradcy podatkowego pozwala także na reprezentowanie klienta przed Naczelnym Sądem Administracyjnym oraz Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz