Artykuł sponsorowany

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach psychotechnicznych!

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach psychotechnicznych!

Jeśli chcesz zacząć pracę jako zawodowy kierowca lub przedstawiciel handlowy to musisz wiedzieć, że wiąże się z tym wykonanie specjalnych badań psychotechnicznych. Dzięki nim zostaniesz dopuszczony do jej wykonywania. Jednak nie tylko te zawody muszą je wykonać, więc kto jeszcze? Pewnie zastanawiasz, jak wygląda ich przebieg i co obejmują? Z naszego artykułu dowiesz się też, jak się do nich przygotować!

Co to jest badanie psychotechniczne i gdzie je wykonasz?

Badanie psychotechniczne ma na celu sprawdzenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach niecodziennych oraz stresowych, a także zdolności poznawczych oraz spostrzegawczych. Ponadto ocenia się również sprawność intelektualną oraz psychomotoryczną. Analizie podlegają cechy osobowości, dojrzałości emocjonalnej i społecznej.

Psycholog przeprowadza badanie, które składa się z kilku etapów: testu psychologicznego pisemnego i aparaturowego oraz rozmowy. Trwa to od 30 do 90 minut. Możesz wykonać je w medycynie pracy, między innymi w Gabinecie Psychologicznym Aleksandry Miller-Janickiej. Należy wziąć ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy i skierowanie. Jeśli masz wadę wzroku to również soczewki lub okulary korekcyjne. Trzeba przyjść wyspanym i zrelaksowanym, dzięki czemu testy wykonasz sprawnie i prawidłowo.

Kto powinien poddać się badaniom psychotechnicznym?

Badaniom psychotechnicznym muszą poddać się kandydaci do pracy oraz pracownicy, od których wymagane są odpowiednie cechy psychologiczne do wykonywania danej pracy. Do takich zawodów zaliczyć można:

  • operatorów maszyn i urządzeń,

  • pracowników wykonujący pracę na wysokości,

  • górników,

  • policję, straż miejską, detektywów, agencję ochrony

  • sędziów,

  • motorniczych,

  • kierowców skierowanych przez Policję lub inny organ państwowy.

Największą grupą są kierowcy, którzy muszą wykonywać również badania kontrolne co 5 lat. Badania psychologiczne mają na celu ustalenie, czy dana osoba może w sposób prawidłowy i profesjonalny wykonywać pracę na tym stanowisku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz