Artykuł sponsorowany

Wizyta u ginekologa dziecięcego – jak się na nią przygotować?

Wizyta u ginekologa dziecięcego – jak się na nią przygotować?

Zdarza się, że dorastająca dziewczynka potrzebuje pomocy ginekologa jeszcze przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Sprawdźmy, jakie dolegliwości stanowią powód do niepokoju i kiedy należy zgłosić się do lekarza tej specjalności. Jak wygląda badanie przeprowadzane przez ginekologa dziecięcego i co zrobić, aby dziecko zachowało spokój w czasie wykonywania procedur medycznych?

Ginekolog dziecięcy – przygotowanie i przebieg wizyty

Pierwsze badanie ginekologiczne wiąże się z dużym stresem, dlatego ważne jest, aby dziecko nie doznało żadnej przykrości i wiedziało, z czym wiąże się wizyta lekarska. Badanie dziewczynek odbywa się zazwyczaj przez odbyt, niemniej coraz więcej ginekologów decyduje się na nieinwazyjne USG. W czasie wizyty lekarz ogląda skórę w okolicach krocza, podbrzusza, odbytu i ud, aby dokonać oceny rozwoju zewnętrznych narządów płciowych. W zależności od problemu, z którym zgłasza się rodzic małej pacjentki, lekarz może zdecydować się na badanie dwuręczne zestawione przezodbytnicze, z wykorzystaniem wzierników lub wagnioskopu. Te dwa ostatnie są wskazane w przypadku pojawienia się krwawienia z dróg rodnych lub podejrzenia wad rozwojowych. W przypadku dziewczyn, które są już aktywne seksualnie, lekarz wykonuje badanie przez wziernikowanie pochwy.
Aby ocenić stopień rozwoju narządów płciowych i wyeliminować wszelkie nieprawidłowości, ginekolog przeprowadza badanie ultrasonograficzne narządów miednicy mniejszej.

Wizyta u ginekologa dziecięcego – kiedy jest niezbędna?

Pacjentkami gabinetów ginekologicznych, takich jak Poradnia dla kobiet Marzeny Suszko i Pawła Zająca, są zarówno dorastające dziewczynki, jak i kilkumiesięczne niemowlaki. Problemy natury ginekologicznej mogą mieć związek z zaniedbaniami higienicznymi, zmianami hormonalnymi lub poważniejszymi schorzeniami, takimi jak nowotwory narządów płciowych. W przypadku zaobserwowania guzków, wysięków, zmian skórnych czy powiększenia brzucha należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wczesna interwencja to podstawa skutecznego leczenia.


Opracowanie:
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz