Artykuł sponsorowany

W jaki sposób rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

W jaki sposób rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

Niemcy to nadal bardzo atrakcyjny kierunek pod kątem emigracji zarobkowej. Potencjalnych pracowników przyciągają nie tylko dość wysokie pensje, ale także spora ilość zasiłków socjalnych jakie państwo przyznaje np. dla dzieci czy osób bezrobotnych. Dzięki temu całym rodzinom znacznie łatwiej jest funkcjonować właśnie w Niemczech. Często jednak dochodzi do sytuacji, w której trzeba dochód uzyskany za granicą rozliczyć w Polsce. Jak tego dokonać?

Kogo obowiązuje konieczność rozliczania PIT/ZG?

Podstawowym narzędziem do rozliczania się z uzyskanego w danym roku dochodu jest podatek PIT. Wypełnienie stosownej deklaracji w tym zakresie jest dla osób pracujących obowiązkowe. Dotyczy również tych, którzy zarabiają poza granicami kraju. Jeśli mieszkasz w Polsce i pobierasz wynagrodzenie z Niemiec, niezbędne będzie złożenie załącznika PIT/ZG. Musi być on dołączony do deklaracji podatkowej także pracowników sezonowych.

Rozliczać w Polsce nie muszą swoich dochodów osoby, które przez ponad 183 dni w roku przebywają poza ojczyzną i są również za granicą zatrudnione lub tam prowadzą własną działalność gospodarczą. Tracą oni w tej sytuacji status polskiego rezydenta podatkowego. W zakresie rozliczania się z dochodów uzyskanych w Niemczech może wystąpić więc sporo wątpliwości. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów podatkowych jest skorzystanie z usług profesjonalnych doradców, takich jak np. specjaliści z biura Midas. Zajmują się oni właśnie rozliczaniem dochodu uzyskanego m.in. w Niemczech. W jaki sposób przeprowadza się działania z tym związane?

Jak w Polsce rozlicza się dochód uzyskany w Niemczech?

Osoba ze wspomnianym już statusem polskiego rezydenta podatkowego osiągnięty w danym roku dochód powinna rozliczyć za pomocą druku PIT-36 oraz załącznika PIT/ZG. W przypadku pracowników uzyskujących dochód z Niemiec obowiązuje tzw. zasada zwolnienia z progresją. Wspomniana deklaracja jest obowiązkowa m.in. wtedy, gdy zarobki pochodzą zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Obliczenie właściwej stopy podatkowej wymaga w tym wypadku wzięcia pod uwagę kilku czynników.

Dochody z Niemiec dzięki zwolnieniu z progresją pozostaną nieopodatkowane. Dodaje się je jednak do tych, które zostały uzyskane w Polsce. Suma podlega rozliczeniu według właściwej stopy podatkowej. Jej ustalenie może być nieco problematyczne, dlatego lepszym wyborem będzie skorzystanie z usług doradców zajmujących się rozliczaniem podatków z Niemiec. W ten sposób nie tylko zapłacimy obowiązkową daninę we właściwym kraju, ale też jej wysokość będzie zgodna z zasadami ustalonymi przez urząd skarbowy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz