Artykuł sponsorowany

W jaki sposób i w jakich celach dokonuje się pomiarów natężenia oświetlenia?

W jaki sposób i w jakich celach dokonuje się pomiarów natężenia oświetlenia?

Percepcja człowieka w bardzo dużym stopniu zależy od warunków środowiskowych w jakich aktualnie on przebywa. Ogromną wagę mają przede wszystkim bodźce świetlne, które oddziałują na komfort psychiczny, bowiem długotrwałe przebywanie w nienaturalnie oświetlonych pomieszczeniach, szczególnie pracowniczych, może potęgować poczucie zmęczenia, a nawet przyczyniać się do powstawania chorób organizmu. Jak tego uniknąć?

Negatywny wpływ oświetlenia w miejscu pracy

Oświetlenie w halach produkcyjnych i biurowcach to często bagatelizowany przez przedsiębiorców parametr, ma on jednak ogromne znaczenie dla wydajności pracowników oraz bezpieczeństwa zachodzących procesów. Aby zagwarantować maksymalny komfort zatrudnionym, powstały specjalne przepisy, które regulują zakres optymalnych wartości, a także najlepsze rodzaje światła do pomieszczeń gdzie pracują oraz przebywają ludzie.  

W jaki sposób dokonuje się pomiarów natężenia oświetlenia?

Pomiary te nie wymagają wzorca i dokonuje się ich za pomocą narzędzia zwanego luksomierzem, który składa się z głowicy pomiarowej, a także miernika prądu fotoelektrycznego. Przy badaniu duże znaczenie ma niezasłanianie światłoczułej powierzchni przed światłem pochodzącym zarówno ze źródła, jak i tym odbitym od sufitu czy ścian. Rolę odgrywa także ubiór osoby dokonującej pomiarów, który powinien być ciemny. Na otwartej przestrzeni znaczenie ma ponadto temperatura otoczenia, gdyż sam luksomierz działa w sposób optymalny w przedziale od 0 do 40oC i jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie powodują nieprawidłowych odchyleń we wskazaniach urządzenia pomiarowego.

Kto zajmuje się wykonywaniem pomiarów natężenia oświetlenia?

Ze względu na wiedzę, która potrzebna jest przy dokonywaniu pomiarów, a także wymóg znajomości rozporządzeń prawnych, zadanie to jest wykonywane przez specjalistyczne firmy, takie jak Farfex Technology z woj. wielkopolskiego. Jej pracownicy muszą brać pod uwagę m.in. zalecenia Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej, krajowe Rozporządzenia Ministra pracy i Polityki Socjalnej dotyczące BHP, a także inne, lokalne normy. Pomiary natężenia światła skupiają się na takich parametrach jak barwa światła, natężenie światła dostępne w bezpośrednim polu otoczenia, a także równomierność oświetlenia w pomieszczeniu. Oczywiście dużą rolę dla prawidłowości wskazań ma wykorzystywanie sprawnego luksomierza, który powinien być okresowo, przynajmniej co 2 lata, sprawdzany pod kątem prawidłowości uzyskiwanych wyników i poddawany ewentualnemu procesowi wzorcowania.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz