Artykuł sponsorowany

Usuwanie znamion u dzieci w klinice pediatrycznej „Zdrowe Dziecko”

Usuwanie znamion u dzieci w klinice pediatrycznej „Zdrowe Dziecko”

Znamiona barwnikowe na skórze dziecka warto na bieżąco obserwować, zwłaszcza te nabyte po urodzeniu. Objawy takie jak bolesność, swędzenie czy też nierównomierne zabarwienie należy skonsultować ze specjalistą, na przykład w klinice pediatrycznej „Zdrowe Dziecko” w Pruszkowie. Tutaj po dokładnym badaniu dermatoskopowym lekarz zadecyduje, czy dane znamię kwalifikuje się do usunięcia.

Gdzie konsultować zmiany skórne?

Leczenie dzieci wymaga innego podejścia niż w przypadku osób dorosłych. Konieczna jest nie tylko fachowość, ale także cierpliwość ze strony personelu. W klinice pediatrycznej „Zdrowe Dziecko” najmłodsi pacjenci wraz ze swoimi rodzicami mają dostęp nie tylko do lekarza pierwszego kontaktu, ale również wizyt u licznych specjalistów, a w tym z zakresu chirurgii dziecięcej. Wskazaniem do zgłoszenia się są między innymi urazy, oparzenia, przewlekłe bóle brzucha, ale również niepokojące zmiany skórne – znamiona. Powinny zostać one poddane wnikliwej diagnostyce, którą umożliwia wyposażenie gabinetu w nowoczesny sprzęt. W klinice pediatrycznej „Zdrowie Dziecko” konsultacje chirurgiczne odbywają się codziennie, aż do godziny 20:00.

Jakie są rodzaje znamion?

Zmiany skórne nazywane znamionami barwnikowymi to inaczej tzw. pieprzyki. Dzieci rodzą się z ich niewielką liczbą, która wraz z wiekiem z reguły wzrasta. Wpływ na ich pojawianie się mają między innymi ekspozycja skóry na promieniowanie UVA oraz UVB, jak również czynniki genetyczne oraz środowiskowe. W związku z tym znamiona dzieli się na wrodzone oraz nabyte, a ostatnie dodatkowo na typowe i atypowe. Pierwsze charakteryzują się symetrycznym kształtem, równomiernym rozłożeniem barwnika, gładką powierzchnią. Drugie z kolei stanowią ich przeciwieństwo, najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania i są zdecydowanie większe, aniżeli typowe zmiany skórne. Te w szczególności warto poddać konsultacji chirurgicznej. Powstające znamiona mogą mieć barwę czerwoną, brązową, czarną, ale też mieć odcień zbliżony do naturalnej karnacji.

Kiedy usuwa się zmiany skórne?

Jak już zostało wspomniane, jedną z grup znamion stanowią te nabyte po urodzeniu. Wymienione czynniki, mające wpływ na ich pojawianie się, jednocześnie determinują to, czy znamię może przybrać postać nowotworową. Czujność powinny wzbudzić szczególnie te, które zmieniły swój rozmiar, barwę, krwawią, wydobywa się z nich inna wydzielina, są bolesne. To właśnie takie zmiany skórne warto poddać konsultacji chirurgicznej.

W klinice pediatrycznej „Zdrowe Dziecko” za pomocą dermatoskopii lekarz jest w stanie odróżnić zmiany łagodne od tych, które mogłyby zagrażać zdrowiu dziecka. W przypadku postawienia takiej diagnozy pacjent zostanie skierowany na zabieg usuwania znamion. Z reguły nie wymaga on specjalnego przygotowania, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie, a także w znieczuleniu miejscowym. Usunąć warto również pieprzyki narażone na częsty dotyk, a tym samym podrażnienia, np. w zgięciach łokci, kolan, na dłoniach czy też stopach.

  • Pediatra Zdrowe Dziecko Klinika Pediatryczna

    Pediatra Zdrowe Dziecko Klinika Pediatryczna

    • Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko
    • Zapytaj o cenę
  • Endokrynologia dziecięca Zdrowe Dziecko Klinika Pediatryczna

    Endokrynologia dziecięca Zdrowe Dziecko Klinika...

    • Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko
    • Zapytaj o cenę
  • Chirurgia dziecięca Zdrowe Dziecko Klinika Pediatryczna

    Chirurgia dziecięca Zdrowe Dziecko Klinika...

    • Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko
    • Zapytaj o cenę
Opracowanie:
Pruszków, al. Armii Krajowej 34
tel. 22 729 07 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz