Artykuł sponsorowany

Usługi BHP i PPOŻ Mar-Pio: Ocena ryzyka zawodowego BHP – dlaczego jest tak ważna?

Usługi BHP i PPOŻ Mar-Pio: Ocena ryzyka zawodowego BHP – dlaczego jest tak ważna?

Kiedy staramy się o pracę, zwykle nie zastanawiamy się nad konsekwencjami zdrowotnymi, jakie wiążą się z jej wykonywaniem. Tymczasem do każdej posady można przypisać grupę zagrożeń zdrowotnych, o których musi poinformować nas pracodawca. Nawet praca w biurze może skutkować bólami kręgosłupa i pojawieniem się żylaków. Oczywiście istnieją sposoby, by temu zapobiegać. Wszystkie wymienione są w ocenie ryzyka zawodowego BHP przeprowadzanej przez firmy takie jak Usługi BHP i PPOŻ Mar-Pio.

Ocena ryzyka zawodowego – charakterystyka

W świetle przepisów zawartych w Kodeksie Pracy każdy pracodawca ma obowiązek oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z pracą na konkretnym stanowisku. Powinnością pracodawcy jest również zastosowanie środków profilaktycznych, które pomogą to ryzyko zmniejszyć. Każdy pracownik musi mieć świadomość zagrożeń zdrowotnych wynikających z wykonywanych przez niego obowiązków zawodowych.

Informacje te podwładny znajdzie w ocenie ryzyka zawodowego. Jest to dokument, który opisuje wszystkie czynniki mogące powodować straty zdrowotne wraz z częstotliwością ich występowania w danym środowisku pracy. Fakt zapoznania się z treścią dokumentu pracownik musi pokwitować odręcznym podpisem.

Kto tworzy ocenę ryzyka zawodowego?

Opracowanie oceny ryzyka zawodowego jest czasochłonne i skomplikowane. Szczególnie wtedy, kiedy dokument ma służyć dużej firmie, w której istnieje wiele różnorodnych stanowisk robotniczych. Tworzeniem oceny ryzyka zawodowego zajmują się specjaliści z branży BHP. Jedną z firm zajmujących się właśnie tym zagadnieniem jest Usługi BHP i PPOŻ Mar-Pio z Warszawy. Zapytaliśmy specjalistę, jakie dane musi zawierać ocena ryzyka zawodowego. Oto najważniejsze z nich:

  • położenie stanowiska pracy w przedsiębiorstwie,

  • powierzchnia stanowiska pracy oraz jego wysokość,

  • stosunek powierzchni okien do podłogi,

  • opis wszystkich pomieszczeń, z których może korzystać pracownik,

  • czynności, które podwładny wykonuje na swoim stanowisku,

  • informacje o narzędziach, maszynach, urządzeniach, z których pracownik będzie korzystał w pracy.

Ocena ryzyka zawodowego tworzona jest osobno dla każdego stanowiska, nawet jeżeli zakres obowiązków podwładnych jest podobny.

Jak tworzy się ocenę ryzyka zawodowego?

Tworzenie oceny ryzyka zawodowego można podzielić na cztery etapy. Pierwszym z nich jest powołanie eksperta, który zajmie się jej opracowaniem. Może być to firma niezależna lub pracujący w przedsiębiorstwie specjalista do spraw BHP. Jego zadaniem jest zebranie dokładnych informacji na temat pracy na każdym ze stanowisk w danej firmie. Następnie ekspert zajmuje się identyfikacją zagrożeń, jakie z niej wynikają. Na koniec specjalista szacuje ryzyko wystąpienia strat zdrowotnych na konkretnym stanowisku oraz opracowuje środki prewencyjne. Dokument zostaje odpowiednio zredagowany, wydrukowany i załączony do dokumentacji przedsiębiorstwa.

BHP i PPOŻ w firmie

Firma Usługi BHP i PPOŻ Mar-Pio świadczy usługi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną przeciwpożarową. Oferuje profesjonalne szkolenia BHP i PPOŻ, które mają na celu podniesienie świadomości pracowników oraz zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dodatkowo firma zajmuje się obsługą BHP, w tym oceną ryzyka zawodowego, co pozwala na identyfikację potencjalnych zagrożeń. W ramach usług PPOŻ, firma świadczy nadzór nad systemami przeciwpożarowymi, oznakowanie obiektów oraz szkolenia z pierwszej pomocy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz