Artykuł sponsorowany

Trudności przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej

Trudności przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza to coraz popularniejsza forma uzyskiwania dochodu. Własna firma daje nie tylko niezależność finansową, ale także możliwość samorozwoju i samorealizacji. Przedsiębiorca pracuje na własny rachunek stąd zaangażowanie bezpośrednio przekłada się na sukces firmy. Nie każdy posiada predyspozycje do tego aby zostać przedsiębiorcą. Dodatkowym zniechęceniem może napawać ilość spraw księgowo urzędowych, którymi przedsiębiorca sam musi się zająć.

Uruchamianie działalności gospodarczej

Proces zakładania działalności gospodarczej składa się z kilku etapów. W pierwszym etapie należy złożyć w urzędzie gminy lub urzędzie miasta podpisany wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej o symbolu CEiDG-1. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem działalności gospodarczej do takich organów jak ZUS, bądź KRUS w przypadku rolników, oraz GUS. Powyższy wniosek jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru NIP oraz numeru identyfikacji REGON dla rejestrowanej firmy. Numer REGON to numer identyfikujący daną działalność w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej. Wniosek o nadanie tych numerów jest jednocześnie zgłoszeniem działalności do ZUS. Kolejnym krokiem jest założenie w wybranym banku konta firmowego. Następnie w Urzędzie Skarbowym należy złożyć wniosek rejestracyjny VAT-R. Kolejnym krokiem jest wyrobienie pieczątki firmy zawierającej podstawowe dane takie jak nazwa, adres siedziby, dane do kontaktu oraz numery NIP i REGON. Konieczność złożenia stosownych dokumentów w różnych urzędach i bankach wiąże się z niemałym stresem. Należy założyć, że na załatwienie tych formalności trzeba będzie poświęcić kilka dni. Można przez ten proces przejść bezproblemowo korzystając z pomocy w założeniu działalności gospodarczej, oferowanej przez licencjonowane biura rachunkowe takie jak ACCOUNTANT.

Rozliczanie działalności gospodarczej

Podstawą działalności gospodarczej jest poprawne prowadzenie księgowości. Wymaga to nie tylko staranności ale i wiedzy fachowej. Aby prawidłowo zaksięgować wszystkie aktywa i pasywa należy prowadzić księgi handlowe czy ewidencję przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów. Zapisy ze wszystkich ksiąg prowadzonych przez firmę muszą się ze sobą zgadzać, a każde wydarzenie finansowe musi być w nich odnotowane w kolejności chronologicznej zaistnienia. Księgowość powinna być prowadzona na tyle rzetelnie, aby w każdej chwili móc na jej podstawie odtworzyć stan finansowy firmy, i to nie tylko z bieżącego okresu ale nawet sprzed kilku lat. Prowadzenie firmy, zwłaszcza zatrudniającej pracowników, to nie tylko księgowość ale także obsługa kadrowa. Ta ostatnia ma za zadanie prawidłowe i terminowe naliczanie płac i składek ZUS. Konieczność księgowania wielu pozycji, a szczególnie utrzymania przejrzystości tych zapisów wielu przedsiębiorcom sprawia niemały kłopot. Większość z nich korzysta z usług biur rachunkowych lub zatrudnia własną księgową. Szczególną popularnością usługi te cieszą się przed zakończeniem roku podatkowego, kiedy to należy podsumować działalność, obliczyć dochód, wyliczyć od niego podatek i odprowadzić go do Urzędu Skarbowego. Wysokość i sposób naliczania podatków nie jest ustalony raz na zawsze, lecz ulega stosunkowo częstym zmianom. Co z kolei wymaga od przedsiębiorcy ciągłego pogłębiania wiedzy podatkowo-skarbowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz