Artykuł sponsorowany

Terapia manualna w ośrodku INTELIMED

Terapia manualna w ośrodku INTELIMED

Terapia manualna to technika odpowiednich chwytów, ucisków ciała, pozycji jego ułożenia czy też masaży i ćwiczeń, które mają przywrócić utraconą sprawność określonych elementów układu ruchu pacjenta – odcinka lędźwiowego, mięśni, stawów czy więzadeł. Zaliczana jest ona do leczenia holistycznego, które skupia się nie tylko na doświadczeniach medycyny konwencjonalnej, ale i też naturalnej m.in. akupunktury oraz chiropraktyki. Terapię manualną mogą jednak uprawiać w Polsce tylko specjalnie przeszkoleni fizjoterapeuci. Znaleźć ich można w ośrodku INTELIMED, który działa w Węgierskiej Górce.

Przebieg terapii manualnej

Fizjoterapeuci z ośrodka INTELIMED tłumaczą, iż terapia manualna dzieli się na dwie części. Pierwszą z nich jest diagnostyka, podczas której rehabilitant ocenia stan zdrowia pacjenta, elastyczność jego ciała, a także szuka przyczyn dolegliwości bólowych czy nadmiernych napięć mięśniowych. Warto, by na  pierwsze konsultacje przybyć po badaniach wykonanych przez ortopedę lub chirurga. Pomocne mogą być również wyniki badań obrazowych, w tym rezonansu magnetycznego. Etap diagnostyczny kończy się zaś wyznaczeniem typów terapii manualnej, które będą realizowane z pacjentem, a także przygotowaniem harmonogramu spotkań. Niektórzy pacjenci dla wyeliminowania schorzenia czy uzyskania lepszego samopoczucia muszą skorzystać z zaledwie kilku sesji fizjoterapeutycznych, a inni muszą podjąć nawet kilkumiesięczną walkę o zdrowie.

Drugim elementem terapii manualnej są oczywiście odpowiednie ćwiczenia wykonywane z fizjoterapeutą oraz różne typu masaży leczniczych. Rehabilitant dobrać może masaże poprzeczne, masaże funkcyjne, manipulacje stawów, masaże tkanek głębokich czy też stretching mięśni. Ważnymi technikami wykorzystywanymi w ośrodku INTELIMED są też:

  • neuromobilizacja, czyli stymulacja układu nerwowego;
  • mobilizacje, polegające na zwiększeniu płynności ruchów stawów.

Kiedy pacjent może być skierowany na terapię manualną?

Terapia manualna odpowiada na potrzeby pacjentów z różnymi dolegliwościami bólowymi o odmiennej patogenezie. Często stosuje się ją przy bólach pleców, karku i kręgosłupa, a także w przebiegu zespołów bólowych po urazach komunikacyjnych i sportowych. Ponadto technika manualna może przynieść ulgę w bólach mięśniowych, reumatycznych oraz przy migrenach. Warto ją wykorzystać też przy nawracającej rwie kulszowej i lumbago, a także przy leczeniu wad postawy ciała. Jeden z fizjoterapeutów z ośrodka INTELIMED dodaje:

Technika manualna dobrze wpływa na organizm człowieka obarczonego nerwobólami i nadmiernym napięciem mięśniowym. Stosujemy ją też przy zblokowanej ruchomości stawowej, a w celach profilaktycznych niekiedy wykorzystuje się taką kurację przy bezsenności lub przy przewlekłym stanie zmęczenia osób szczególnie aktywnych fizycznie. Podkreślić również chcemy, że terapia manualna zawsze dostosowywana jest do wieku i stanu zdrowia pacjenta, dlatego można ją użyć przy wielu schorzeniach.

Co technika manualna ma wspólnego z psychoterapią?

Ośrodek INTELIMED nie tylko zajmuje się szeroko rozumianą fizjoterapią dzieci i dorosłych, ale też psychoterapią. Związek między tymi dwoma dziedzinami jest zaś bardzo ważny – technika manualna holistycznie podchodzi do źródła problemu, a w wielu przypadkach małe efekty leczenie są wynikiem złego nastawienia pacjenta, braku woli walki czy błędną akceptacją swojej ograniczonej sprawności. Psychoterapeuci z INTELIMED pomagają wyzbyć się zatem negatywnego myślenia oraz lęków i traum, co nie tylko wpływa na psychiczny komfort życia, ale też na lepsze oddziaływanie ćwiczeń i masaży fizjoterapeutycznych na ciało pacjenta. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz