Artykuł sponsorowany

Terapia krótkoterminowa skoncentrowana na Rozwiązaniach

Terapia krótkoterminowa skoncentrowana na Rozwiązaniach

Terapia krótkoterminowa jest szeroko znana i stosowana na całym świecie. W Polsce jako pierwsi wprowadzili tą formę terapii specjaliści z Centrum TK w Łodzi. Nowatorska metoda Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązanie BSFT ma na celu pomaganie ludziom w zmianie ich życia na lepsze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniu, celom i efektom terapii.

Czym jest Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu?

Stworzony w oparciu o idee krótkoterminowości model Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu rozwija się dynamicznie na całym świecie od lat 70-tych. W szczególności ma zastosowanie w działaniach z zakresu profesjonalnej psychoterapii, doradztwa biznesowego, pracy nad rozwojem osobistym i zawodowym.

Jakie jest zastosowanie terapii krótkoterminowej?

Terapia krótkoterminowa koncentruje się na osiągnięciu przez pacjenta określonego celu, który wcześniej sobie wyznaczył. Istotą terapii nie jest szczegółowa analiza tzw. deficytów i problemu, z powodu którego pacjent zdecydował się zgłosić do specjalisty. Zakres działań terapeutycznych skupia się w tym przypadku na teraźniejszości oraz przyszłości. Oczywiście podczas terapii nie da się uniknąć nawiązania do przeszłości. Niemniej jednak celem spojrzenia wstecz jest uświadomienie pacjentowi, w jaki sposób radził sobie z problemami i przeszkodami w dotychczasowym życiu.

Terapia krótkoterminowa jest szczególnie przydatna w eliminowaniu zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń w odżywianiu. Ponadto terapia krótkoterminowa jest wykorzystywana do zmniejszania skutków traumatycznych przeżyć. Terapia doskonale sprawdza się w rozwiązywaniu problemów w pracy, problemów z dziećmi, w rozwiązywaniu kryzysów małżeńskich oraz partnerskich. Ponadto terapia pomaga w zmniejszeniu lęku egzystencjalnego, nikotynizmu oraz akceptacji własnej orientacji seksualnej.

Jakie są cele i efekty terapii krótkoterminowej?

Całość procesu terapeutycznego koncentruje się na potrzebach pacjenta, a nie na jego problemach. Zadaniem terapeuty jest pomoc w uruchomieniu przez pacjenta procesu leczniczego. Pacjent jest uważany za eksperta we własnym życiu, stąd jego ważna rola i prawo do decydowania w trakcie procesu terapeutycznego oraz w kwestiach, które dotyczą jego życia. W tym przypadku relacja terapeutyczna ma charakter partnerski. Terapeuta akceptuje sposób postrzegania rzeczywistości przez pacjenta i szuka z nim nowych, optymalnych sposobów budowania lepszego życia. Pełni rolę jego towarzysza w poszukiwaniu rozwiązań. Terapeuta nie skupia się w tym przypadku na analizowaniu zaistniałego problemu, zgodnie z zasadą, że przeszłość już się wydarzyła, a tylko przyszłość może przynieść zmianę .

Oprócz tego terapeuta podczas terapii krótkoterminowej koncentruje się na ukazaniu pacjentowi jego potencjału, jaki może być przydatny w zmienianiu życia na lepsze. Metodologia terapii jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Centrum Terapii Krótkoterminowej prowadzone przez Mariolę i Jacka Lelonkiewicz działa na terenie Łodzi od 1996 roku. Kompleksowa pomoc psychologiczna oraz psychoterapeutyczna w połączeniu z innowacyjnymi technikami pozwala pacjentom na szybkie rozwiązywanie życiowych problemów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz