Artykuł sponsorowany

Sprawdź, jak wygląda ustalenie ojcostwa

Sprawdź, jak wygląda ustalenie ojcostwa

Test na ojcostwo pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie faktu, że mężczyzna, który poddaje się temu badaniu, jest biologicznym rodzicem dziecka. Częstokroć wykonuje się go zarówno na stopie prywatnej, jak i sądowej, podczas sprawy o ustalenie ojcostwa. Warto dowiedzieć się, kto może starać się o ustalenie ojcostwa i jak wygląda cały proces, w którym nieoceniona będzie pomoc doświadczonego adwokata.

Jak wygląda test na ojcostwo?

Wielu rodziców, którzy chcą ustalić biologicznego ojca dziecka, zastanawia się nad tym, jak wygląda test na ojcostwo. Do przeprowadzenia tego procederu potrzebne są próbki materiałów biologicznych potencjalnego ojca oraz dziecka. Materiał biologiczny to nie tylko krew, ale również ślina, wydzielina z nosa, włosy, paznokcie, guma do żucia, a nawet przedmiot ze śladami materiału genetycznego – na przykład szczotka do włosów lub szczoteczka do zębów. W laboratorium specjalizującym się w wykonywaniu testów na ojcostwo doświadczeni laboranci poddają ocenie kod genetyczny obu próbek. Nierzadko badanie powtarzane jest kilkukrotnie, aby upewnić się, że wynik jest prawidłowy.

Kto może starać się o ustalenie ojcostwa?

Procedura ustalenia ojcostwa nie jest łatwa – wszystko zaczyna się od złożenia pozwu. Jego złożenie warto powierzyć adwokat Marzennie Kamińskiej, która od 1992 roku prowadzi kancelarię adwokacką w samym centrum Torunia. O ustalenie ojcostwa może ubiegać się nie tylko ojciec, ale również matka, dziecko, a nawet prokurator. Sprawa, w zależności od porozumienia pomiędzy stronami postępowania, a także od żądań oraz obłożenia sądu, może zakończyć się już na jednej rozprawie lub też trwać miesiącami. Proces o ustalenie ojcostwa to trudne, a także niezwykle emocjonujące postępowanie, dlatego też warto powierzyć czuwanie nad jego procesem kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w tego typu sprawach.

Warto zauważyć, że przy sądowym ustalaniu tożsamości ojca kluczowe są okoliczności, w których zostanie wykonany test na ojcostwo. Przede wszystkim laboratorium wykona go dopiero wtedy, kiedy uzyska zgodę opiekunów prawnych dziecka, zlecenie sądu bądź wniosek prokuratora. Pobranie próbek musi zostać zaprotokołowane. Przy pobieraniu próbki od dziecka obecna musi być jego matka. Często specjaliści decydują się na oszczędzenie niepotrzebnego stresu małoletniemu, uzyskując jego kod genetyczny ze wspomnianego wcześniej materiału, na przykład włosa z cebulką. Jak widać, zarówno sąd, jak i reprezentujący strony adwokaci, a także osoby ustalające ojcostwo, będą czuwać przede wszystkim nad bezpieczeństwem i dobrem dziecka.

Opracowanie:
Toruń, Rynek Staromiejski 17 p. 103
tel. 698 176 477
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz