Artykuł sponsorowany

Specyfika audytu finansowego

Specyfika audytu finansowego

Audyt finansowy w firmie to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest wychwycenie wszelkich nieprawidłowości. Wynikiem audytu jest raport, który wskazuje właścicielowi firmy punkty, na które musi zwrócić baczną uwagę. Zanim jednak możliwe będzie opublikowanie wyników audytu niezbędna jest żmudna i precyzyjna praca biura audytorskiego. Dzisiaj nieco bliżej opiszemy charakterystykę audytu finansowego prowadzonego w firmie.

Poważne zadanie

Prowadząc audyt finansowy biegły rewident bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Dlaczego? Wynika to z faktu, że sprawnie przeprowadzony audyt może być ostatnią deską ratunku dla firmy. Błędy na tym etapie mogą z kolei doprowadzić w konsekwencji do poważnych problemów. Wielu przedsiębiorców z dużym uprzedzeniem podchodzi do samej idei audytu finansowego. Zupełnie niepotrzebnie. Nie jest to bowiem narzędzie, które ma karać, ale wskazać błędy i pomóc w ich naprawie.

Cechy charakterystyczne audytu finansowego

Do głównych cech audytu finansowego należy z pewnością zaliczyć rzetelność. Powinien on być przeprowadzony sprawnie i jednocześnie celnie opisywać weryfikowane obszary. Wielu osobom audyt kojarzy się z nadmierną drobiazgowością osób, które go wykonują. Z drugiej strony tego typu weryfikacja powinna być bardzo szczegółowa. W kwestii finansów firmy każdy detal może mieć ogromne znaczenie. Dlatego nie można tej cechy odbierać w sposób negatywny. Tym bardziej, że audyt finansowy tak naprawdę służy dobru przedsiębiorcy i jego firmy.

Kolejną cechą charakterystyczną audytu finansowego jest możliwość szybkiej i trafnej oceny. Rewident, bazując na doświadczeniu, musi już w pierwszym etapie audytu ocenić, na których obszarach działalności firmy powinien się skupić najbardziej. Pierwsza, trafna diagnoza ma ogromne znaczenie, ponieważ rzutuje na dalsze etapy prac.

Wiedza branżowa

Łatwo się domyślić, że biegły rewident musi mieć szeroką wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości. Ale to nie wystarczy. Cechą dobrego i rzetelnego audytora jest także znajomość specyfiki branży swojego Klienta. Ta wiedza pozwala usprawnić cały proces, a także ma niebagatelny wpływ na zakres i charakter rekomendacji wydawanej po zakończeniu audytu. Trzeba zdać sobie sprawę, że formułowanie wniosków na podstawie suchych liczb w wielu przypadkach może się okazać błędem. Przepuszczając te informacje przez filtr danej branży rewident otrzymuje pełen obraz. Zyskuje dużo bardziej obiektywny ogląd na finanse swojego Klienta. Jednocześnie rewident jest w stanie wydać wartościowe zalecenia, które sprawdzą się w praktyce i faktycznie pomogą przedsiębiorcy w poprawie funkcjonowania firmy.

Audyt finansowy w firmie ma nie tylko naprawiać powstałe nieprawidłowości, ale także zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości. Korzystając z usług kancelarii AUDYT z Warszawy, która jest prowadzona przez Bogdana Greckiego, możecie liczyć na profesjonalne i rzetelne wykonanie zlecenia. Wieloletnie doświadczenie oraz długa lista współpracujących firm jest najlepszą rekomendacją dla usług oferowanych przez biegłego rewidenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz