Artykuł sponsorowany

Spawanie metodą TIG – dlaczego się opłaca?

Spawanie metodą TIG – dlaczego się opłaca?

Spawanie metodą TIG, powszechnie określane jako spawanie w osłonie gazów obojętnych, jest procesem produkcyjnym stosowanym do łączenia metali z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej, materiału dodatkowego i osłony gazu obojętnego. Jest to jeden z najbardziej efektywnych procesów stapiania metali oferowanych w branży spawalniczej. Sprawdźmy, na czym polega i czy rzeczywiście jest tak opłacalny, jak zapewniają eksperci.

Czym jest spawanie TIG?

Jest to ręczny proces spawania elektrycznego, który wykorzystuje łuk spawalniczy do wytwarzania energii między metalem a podawanym drutem lub materiałem wypełniającym z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej. Gaz obojętny jest dostarczany z dyszy w celu osłony i ochrony jeziorka spawalniczego, elektrody wolframowej i łuku przed szkodliwym działaniem gazów atmosferycznych podczas procesu spawania. Popularność metody TIG wynika z tego, że jest kompatybilna zarówno z prądem stałym, jak i przemiennym. Co więcej, spoiny są bardzo mocne i prezentują się niezwykle estetycznie, o ile zostaną wykonane prawidłowo.

Metoda TIG – korzyści

Elektroda wolframowa, używana do tworzenia łuku elektrycznego, odznacza się ekstremalną twardością i wysoką temperaturą topnienia, dzięki czemu nie wtapia się w spoinę, tak jak ma to miejsce w metodzie MIG. Wysokie temperatury osiągane za jej pomocą oznaczają, że metale można stapiać bez dodawania żadnego materiału, zachowując jednocześnie właściwości strukturalne surowców nieszlachetnych. Warto przy tym zauważyć, że natężenie prądu kierowane do elektrody jest kontrolowane za pomocą pedału nożnego, co zwiększa kontrolę nad przebiegiem procesu.
Elektroda wolframowa i gaz osłonowy mogą być używane do praktycznie wszystkich zastosowań spawalniczych, więc nie ma potrzeby ich wymiany w zależności od zadania. Za pomocą spawarki TIG można scalać niemal wszystkie materiały, zaczynając od stali miękkiej, a kończąc na superaustenitycznych stopach nierdzewnych. Doświadczeni operatorzy np. z firmy Remo Masz, podejmą się wykonania nawet najbardziej wymagających spawów: pionowych, górnych, poziomych oraz płaskich.

Brak czyszczenia po spawaniu

Jako że spawanie nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych jest tak precyzyjne i w pełni kontrolowane, klient nie musi martwić się o rozpryski i iskry – ​​spawy TIG są praktycznie gotowe do pracy po zakończeniu procesu obróbki. To z kolei znacznie zmniejsza lub całkowicie eliminuje potrzebę wykonywania etapów czyszczenia po spawaniu występujących w innych procesach spawalniczych, takich jak spawanie MIG.
Opracowanie:
Gniezno, Roosevelta 116, wjazd od ulicy Fabryczej
tel. 61 423 88 86
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz