Artykuł sponsorowany

Sery z polskich gór - jakie są rodzaje i gdzie można je kupić?

Sery z polskich gór - jakie są rodzaje i gdzie można je kupić?

Ser to produkt wytworzony z przetworów mlecznych, który uwielbiany jest przez znaczną większość. Serów używamy w codziennych posiłkach, jak i spożywamy je w formie przekąsek. Rynek obfity jest w sery góralskie, które wykonuje się tradycyjną metodą. Oscypki, bundze czy korbacze mają wielu zwolenników, przede wszystkim ze względu na aromatyczny smak i zapach. Sery regionalne tworzone są ze świeżego mleka krowiego lub owczego, dzięki czemu produkty są najwyższej jakości. Jakie są rodzaje tego typu serów i gdzie można je dostać?

Rodzaje serów góralskich

Ser jest produktem mlecznym, którego wykonanie wymaga odpowiednio dobranych składników, tym samym również właściwego przygotowania. Głównym produktem do tworzenia serów jest mleko, a jego jakość przekłada się na smak konkretnego gatunku sera. Sery różnią się od siebie aromatem i smakiem, a także sposobem przygotowania – niektóre z nich poddawane są procesowi wędzenia. Tradycyjne receptury w połączeniu z nowoczesnymi urządzenia, pozwala na wędzenie serów w odpowiednich warunkach.

Oscypek

Oscypek to najbardziej popularny rodzaj sera góralskiego. Jego smak jest bardzo specyficzny, ale nie sposób go nie polubić. Ser powstaje w procesie wędzenia, a jego struktura jest dość twarda. Podstawowym składnikiem oscypka jest mleko owcze. Ich wytwarzanie jest ręczne, smak dość wyrazisty i słony. Na powierzchni oscypka można znaleźć regionalne wzory. Oscypek można dostać w sklepach, które zaopatrzone są w regionalne produkty. Doskonałym przykładem jest firma GórSer Ser z Góry, zajmująca się produkcją i sprzedażą serów regionalnych.

Bryndza podhalańska i bundz

Ser typu bryndza charakteryzuje się lekko pikantnym smakiem. Doskonale łączy się z delikatnie słoną nutą, co w rezultacie daje niepowtarzalny smak. Bryndza podhalańska tworzona jest zarówno z mleka owczego, jak i krowiego. Takie rozwiązanie pozwala na kupno bryndzy o każdej porze roku. Ser w konsystencji przypomina pastę koloru białego.

Bundz to ser góralski, który jako jedyny ma słodkawy smak. Można go pomylić z trakcyjnym twarogiem, a podczas dojrzewania staje się lekko twardy oraz nieco kwaśny. Bundz można kroić w paski, z naturalne zioła idealnie się z nim komponują.

Sery gazdowskie i korbacze

Sery gazdowskie, nazywane inaczej gałkami, produkuje się z mleka krowiego. Ten rodzaj mleka sprawia, że ser jest bardziej delikatny, a jednocześnie mniej słony, aniżeli oscypek, Mimo wszystko cechuje je wyrazisty aromat, a to wszystko za sprawą wędzenia. Z tego samego mleka wytwarzane są korbacze. Są bardzo specyficzne i wyglądają jak makaronowe nitki. Dzięki niezwykłej formie, korbacze sprawdzają się w sałatkach lub pod postacią przekąski.

Warto wspomnieć, że wszystkie wspomniane sery znajdziemy w ofercie firmy GórSer Ser z Góry. Oferuje ona także babeczki serowe z ziołami, a także nadziane żurawiną. Decydując się na zakupy u nich mamy pewność, że otrzymamy pyszne i regionalne produkty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz