Artykuł sponsorowany

Ryczałt ewidencjonowany jako jedna z form księgowości uproszczonej

Ryczałt ewidencjonowany jako jedna z form księgowości uproszczonej

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z trzech form księgowości uproszczonej. Wybór takiej formy opodatkowania nie się za sobą określone korzyści i wady, o których opowiemy w niniejszym artykule. Komu opłaci się „bycie na ryczałcie”? W jakich sytuacjach traci się prawo do opodatkowania ryczałtem? Zapraszamy do lektury!

Krótka charakterystyka ryczałtu ewidencjonowanego

Nie da się ukryć, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dość wygodną formą opodatkowania działalności gospodarczej, ponieważ oblicza się go od przychodów, a nie dochodów. W dużym stopniu upraszcza to prowadzenie księgowości firmy, choć i tak zdecydowana większość przedsiębiorców, korzysta w tej kwestii z pomocy specjalistów. Jak wyjaśnia księgowa z biura rachunkowego ABACUS w Warszawie:

„Stawki podatku przy ryczałcie ewidencjonowanym wahają się od 2% do 17%, a wysokość daniny jest automatycznie przypisana do konkretnej branży. Duża część polskich przedsiębiorców wybiera opodatkowanie przychodów na poziomie 8,5%”.

Na wspomnianą wyżej formę opodatkowania działalności gospodarczej mogą zdecydować się osoby fizyczne, spółki cywilne, którymi właścicielami są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku oraz spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne. Warunek jest jeden - przychody wymienionych wyżej podmiotów gospodarczych w poprzednim roku podatkowym, nie mogą przekroczyć limitu 2 mln euro.

Kto skorzysta na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?

Omawiana w tym artykule forma księgowości uproszczonej najlepiej sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców, których działalność gospodarcza nie generuje dużych kosztów, a przynosi przychody na ustabilizowanym poziomie. Trzeba jednak podkreślić, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma dwie, dość istotne wady, a mianowicie:

  • nie pozwala „wrzucić w koszty” wydatków związanych z prowadzeniem firmy,

  • nie pozwala rozliczać się wspólnie z małżonkiem,

  • uniemożliwia skorzystanie z niektórych ulg podatkowych (np. z ulgi na dziecko).

Jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony. Przedsiębiorcy cenią sobie „bycie na ryczałcie” za prostotę prowadzenia księgowości, niższą w stosunku do innych form księgowości uproszczonej stawkę opodatkowania oraz dość preferencyjną stawkę zdrowotną. Tak czy inaczej, każda osoba, która zamierza otworzyć własny biznes, powinna dokładnie zastanowić się nad wyborem formy jego opodatkowania. Wsparcie doświadczonej księgowej na pewno się przyda.

Kiedy traci się prawo do „bycia na ryczałcie”?

Jak czytamy na rządowej stronie internetowej, prawo do rozliczania się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych traci się w momencie, gdy przedsiębiorca:

  • przekroczy limit 2 mln euro, gdyż zobliguje go to do przejścia na księgowość pełną,

  • osiągnie chociaż część przychodów z działalności wyłączonej z opodatkowania w ramach ryczałtu,

  • jako podatnik lub wspólnik spółki osiągnie przychód z tytułu sprzedaży towarów albo wyrobów czy świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, wykonując czynności podobne do tych wykonywanych w ramach umowy o pracę w tym roku podatkowym lub w poprzednim roku podatkowym.

Opracowanie:
Piaseczno, Hemara 29
tel. 22 649 43 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz